Coding of palettized images
Paletli imgelerin kodlanması
  1. Tez No: 50525
  2. Yazar: MURAT MAZLUMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
III ÖZET Sayısal renkli imgeler depolama ve etkin iletim için sıkıştırılmak zorundadır. Halihazırda kullanılan yöntemler sıkıştırmayı üç boyutlu renk uzayında gerçekleştirirler. Nicemlenmiş renkli bir imgenin kodlanması durumunda elde edilen imgeler asıl imgede bulunmayan renklere sahip olacaktır. Bu yüzden, sınırlı bir paletle gösterilebilmesi için tekrar nicemlenmesi gerekir. Bu tez çalışmasında, paletli imgelerin kodlanması bir boyutlu sembol uzayında gerçekleştirilmiştir. Bu yaklaşımla oluşturulan imgeler sadece asıl palet renklerine sahiptir. Semboller palet renklerini betimler. Sıkıştırma nedeniyle oluşan hatayı azaltmak için palet renkleri görsel yakınlıklarına göre sıralanmıştır. Aydınlık sıralaması, esas öğe dönüşümü sıralaması ve dolaşan satış görevlisi problemi sıralamasını içeren değişik sıralama yöntemleri denenmiş ve incelenmiştir. Kodlama vector nicemlenmesi, JPEG ve altbant kodlama yöntemleriyle yapılmıştır. Sonuçlar halihazırda kullanılan yöntemlerle elde edilen sonuçlarla aynı bit hızlarında karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak palet sıralamasının kaliteyi belirgin bir biçimde arttırdığı ve en iyi sonuçların aydınlık sıralaması ve esas öğe dönüşümü sıralaması yöntemleriyle elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Digital color images have to be compressed for storage and efficient transmission. Conventional methods establish compression in the three dimensional color space. If a color quantized image is to be coded, the resulting decoded image will have colors that are not present in the original image. Therefore, it has to be requantized in order to be displayed with a limited palette. In this thesis, coding of palettized images have been performed in the one dimensional symbol space. This approach produces images that have only the colors of the original palette. The symbols represent the palette colors. To reduce the distortion introduced by compression, the palette colors have been ordered according to their visual closeness. Different ordering methods thai employ luminance ordering, principal component transform ordering and traveling salesman problem ordering have been tested and examined. For image compression, three different methods have been employed: vector quantization, JPEG, and subband coding. The results have been compared with the ones obtained from conventional methods at the same bit rates. It is concluded that ordering the palette improves the quality drastically and that luminance and principal component transform ordering give the best results.