Türk ve Avrupa Birliği hukukunda marka olabilecek işaretler
Signs which may serve as trademarks in Turkish and European Union law
- Tez No: 505279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLSEREN ÖZCAN BÜYÜKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Marka olabilecek işaretler Türk Hukukunda Sınai Mülkiyet Kanunun 4. maddesinde, Avrupa Birliği Hukukunda ise 2017/1001 sayılı Avrupa Birliği Markası Tüzüğünün 4. ve 2015/2436 sayılı Üye Devletlerin Marka Hukuklarının Uyumlaştırılması Hakkındaki Direktifin 3. maddesinde düzenlenmektedir. Üç mevzuat da geçtiğimiz yıllar içinde değiştirilmiş ve marka olabilecek işaretler her iki hukuk sistemi için yenilenmiştir. Bu çalışmada her ikiside 2017 yılında yürürlüğe girmiş olan Sınai Mülkiyet Kanunu ve 2017/1001 sayılı Avrupa Birliği Markası Tüzüğünde yapılan değişiklikler incelendi. Önceki düzenlemelerde marka olabilecek işaretler açısından büyük rol oynayan çizimle gösterilme şartının kaldırılması ve yerine sicilde gösterilebilme şartının getirilmesi en dikkat çekici yenilikler arasında sayılabilir. Söz konusu değişikliğin ışığında hem Türk Hukuku hem Avrupa Birliği Hukuku açısından marka olabilecek işaretler, Sınai Mülkiyet Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliği ve 207/2009 sayılı Tüzüğün Uygulanmasına Dair 2017/1431 sayılı Tüzüğü göz önünde bulundularak değerlendirildi. Şimdiye kadar çizimle gösterilip gösterilemeyeceği ve dolayısıyla marka olabilirlikleri tartışmalı olan tat, koku ve doku markalarının yeni sicilde gösterilebilme şartından nasıl etkilenecekleri konusunda doktrindeki görüşler ve yargı kararlarındaki durum detaylı olarak incelendi. Ayrıca Avrupa Birliği Marka Hukukunda yıllardır incelenen ve kullanılan; multimedya, desen, hologram ve pozisyon markalarını ayrıntılı şekilde tanıtıldı.
Özet (Çeviri)
Signs which may serve as trademarks are regulated in te frame of Turkish law in the 4th article of Turkish Industrial Property Act and according to European Union law in the 4th article of the Regulation (EU) 2017/1001 of the European Parliament and of the Council of 14 June 2017 on the European Union trade mark and the 3rd article of the Directive (EU) 2015/2436 of the European Parliament and of the Council of 16 December 2015 to approximate the laws of the Member States relating to trademarks. All three legislations have recently been amended and the signs which may serve as trademarks were redefined for both legal systems. This work studies the amendments in the Turkish Industrial Property Act and the Regulation (EU) 2017/1001 on the European Union Trademark which both came into force in 2017. It also analyses the effects of the elimination of the graphical representation requirement which has been substituted by the requirement of being represented in the register as one of the most important amendments. In the light of this amendment, the signs which may serve as trademarks were evaluated under close scrutiny according to Turkish and European Union law, with regard to Implementing Orders on both sides. Also, the question of how taste, smell and tactile signs will be affected by the new requirement of being represented in the register is discussed in detail, as the suitability of these items as a trademarks and the possibility of their representability employing graphics has since been a disputed issue. In this work, it has also been attempted to provide the reader with a detailed introduction of multimedia, pattern, hologram and position marks which are already known and currently studied in the European Union Trademark Law.