Üç boyutlu marka kavramı ve teslicilinde karşılaşılan hukukisorunlar
Three-dimensional trademarks and legal problemsencountered in registration
  1. Tez No: 1017168
  2. Yazar: MEHMET ONUR ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN LERZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
Özet
Üç boyutlu markalar, geleneksel olmayan marka türleri içerisinde yer alan ve bir ürünün veya ambalajının şeklinin marka olarak tescil edilmesine imkân tanıyan işaretlerdir. SMK m. 4, malların ve ambalajların biçimini marka olabilecek işaretler arasında saymakla birlikte, üç boyutlu işaretlerin tescili uygulamada pek çok hukuki güçlükle karşılaşmaktadır. Bu durum, söz konusu marka türünün hem teorik düzlemde hem de uygulamada özgün biçimde ele alınmasını gerektirmektedir. Çalışmanın inceleme konusunu, üç boyutlu markaların tescil sürecinde gündeme gelen hukuki sorunlar ile bu sorunlar karşısında geliştirilen çözüm yaklaşımları oluşturmaktadır. Bu çerçevede üç boyutlu markaların ayırt edicilik kriteri bakımından geleneksel markalardan ayrıştığı noktalar, SMK m. 5/1-e kapsamında düzenlenen işlevsellik engelinin kapsamı ve sınırları, marka hukukunun patent ve tasarım hukuku ile kesişiminden doğan gerilim alanları ile sicilde gösterim şartının uygulamadaki yansımaları ele alınacaktır. Ayrıca konunun uluslararası boyutu dikkate alınarak Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri hukukundaki düzenleme ve uygulamalar incelenmiş; karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle Türk hukukundaki çözümler tartışmaya açılmıştır. Çalışmada mevzuat, doktrin ve yargı içtihatları birlikte değerlendirilmiş; konunun teorik temelleri ile uygulamada karşılaşılan somut sorunlar arasındaki etkileşim ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional trademarks are non-traditional marks that allow the registration of the shape of a product or its packaging as a trademark. Article 4 of the Turkish Industrial Property Law No. 6769 includes the shape of goods and packaging among the signs that may constitute a trademark. However, despite this legal framework, significant legal challenges arise in the registration of three-dimensional trademarks. This study comprehensively examines the legal obstacles encountered in the registration of three-dimensional trademarks from the perspectives of Turkish, European Union, and United States law. A comparative law methodology was adopted, analyzing national and international legislation, judicial decisions, and doctrinal opinions. The main findings of the study are as follows: First, stricter criteria are applied in the distinctiveness assessment of three-dimensional trademarks compared to traditional marks. Consumers generally perceive product shapes as aesthetic or functional elements rather than indicators of commercial origin. Second, the functionality bar regulated in Article 5/1-e of the Industrial Property Law is of decisive importance for three-dimensional trademarks. Third, the relationship between patent and design law and trademark law constitutes a critical area of tension. Fourth, the requirement of representation in the register creates uncertainties in practice. Fifth, while the EU and US systems share similar concerns, they adopt different conceptual frameworks. In conclusion, to succeed in three-dimensional trademark registration, applicants must convincingly demonstrate that the shape significantly differs from sector norms, does not possess functional characteristics, and is perceived by consumers as an indicator of commercial origin.