Examining the use of business analytics in organizations: An extension of the technology acceptance model
Örgütlerde iş analitiği kullanımının geliştirilmiş teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
  1. Tez No: 505293
  2. Yazar: NAZLI BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK AKIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İş Analitiği, organizasyonlara çok önemli getiriler sağlayan zengin bir dizi avantaj sunar. Bu sistemler, ham verilerin karmaşıklığını, organizasyon genelinde anlamlı, doğru, anlaşılabilir ve paylaşılabilir bilgilere dönüştürerek ortadan kaldırır. İş analitiği, kullanıcılara çeşitli analitik araçlar sunarak önemli iş kararlarını hızlı ve güvenilir bir şekilde alabilmelerini sağlar. Çalışmanın temel amacı kurumlarda iş analitiğinin kullanımını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Faktörler, iş süreçlerinde iş analitiği araçlarının kullanımını etkileyen kişisel, teknolojik (sistemin analiz performansı, sistemin entegrasyon ve arayüz kalitesi) ve organizasyonel (analitik karar verme kültürü) bileşenler olmak üzere üç ana kategoride incelenmektedir. Bu üç unsur, teknoloji kabul modelinin genişletilmiş bir versiyonu ile analiz edilmiştir. Bu araştırma, işletmelerde iş analitiği kullanımının olası teorik ve pratik uygulamalarını şekillendirmeye odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Business analytics offers a rich set of benefits that provide significant returns to the organizations. Business analytics systems eliminate the complexity of interpretation of raw data by transforming it into meaningful, accurate, understandable, and shareable information across the organization. Business analytics enables users to make crucial business decisions quickly and reliably by providing the analytical tools that they need to find and interpret information. The main aim of the study is to investigate the factors that affect use of business analytics in the organizations. The factors are examined under three major categories: personal, technological (analysis performance of the system and, interface and integration quality of the system) and organizational (analytical decision-making culture). These three determinants are analyzed under an extended version of the technology acceptance model. This research is focused on shaping possible theoretical and practical implementations of business analytics use in organizations.