On the reflection principle
Yansıma prensibi üzerine
- Tez No: 505298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMON WİGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Van Fraassen (1984: 255), 'Belief and the Will' adlı eserinde geleneksel epistemolojinin, kişiye sahip olduğu bulgularca gerektirilmeyen önermelere inanması için imkan verdiğini ve aynı zamanda bulgu olarak kabul edilenlerin de yanlış olarak ortaya çıkabilme ihtimalini göz önünde bulundurmaktadır. Bununla birlikte van Fraassen (1984) kişilerin inanç sistemlerindeki tutarsızlığı artzamanlı Dutch Book argümanları ile göstermektedir. Bu argümanlarda, kişiler, makul buldukları bahisleri kaybetmekte ve irrasyonel oldukları tespit edilmektedir. Bahsedilen probleme çözüm olarak, van Fraassen (1984) Yansıma Prensibi'ni, rasyonel ve dereceli inanç sistemleri üzerine ek bir kısıtlama olarak formüle etmektedir. Bu tezde, rasyonel kişilerin dereceli inanç sistemleri üzerine getirilen Yansıma Prensibi kısıtlaması, eleştirel açıdan değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Sonuç olarak, geleneksel epistemolojiye karşı çıkan Yansıma Prensibi epistemik faillik kavramı ile uyumsuz olduğu için yetersiz bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In 'Belief and the Will' van Fraassen (1984: 255) argues that traditional epistemology allows one to believe in propositions that are not entailed by the evidence at hand, while at the same time acknowledging that what is taken to be evidence may in fact turn out to be false. However van Fraassen (1984) shows the incoherence in such agent's belief states by a diachronic Dutch Book argument, in which such agents are shown to be vulnerable to sure losses in sets of wagers which he regards as fair, which deems him as irrational. As a solution to this problem, van Fraassen (1984) formulates the Reflection Principle as a further constraint for rational agents' credences. In this thesis I will critically evaluate the Reflection Principle as a constraint for rational agent's credences, and conclude that the Reflection Principle as an attack and solution to the traditional epistemological view is unsuccessful since it is incompatible with epistemic agency.