Küreselleşme ve kültürel değerlerimizde değişim uygulamalı bir çalışma: Ankara ili Sincan-Çankaya ilçeleri karşılaştırmalı bir analiz
An applied study on globalization and cultural values: A comparative analysis of Sincan-Çankaya ranks in Ankara
- Tez No: 505299
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN TANIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Sanayi devrimi ile başlayıp, 2.Dünya savaşı sonrası hız kazanan ulaşım ve telekomünikasyon teknolojilerindeki inanılmaz ilerlemeler, dünya üzerindeki tüm iktisadi, siyasi, ulusal, sosyal ve kültürel hudutları ortadan kaldırarak yenidünya düzenini ortaya çıkarmıştır. Bu teknolojik gelişmeler dünya üzerindeki toplumları birbirlerine yakınlaştırarak kültürlerinden haberdar olmalarına ve etkilenmelerine sebep olmuştur. Küreselleşme sürecinin estirdiği popüler kültür rüzgarı toplumlarda gelişmiş ülkelerin insanlarına öykünme yani onlar gibi yaşama, giyinme, yeme, içme, eğlenme, davranma ve düşünme arzularını doğurmuştur. Ekonomik ve Kültürel emperyalizm Türkiyede etkisini 24 Ocak 1980 kararları ve 12 Eylül 1980'deki askeri darbesiyle birlikte artırmış olup, Türk toplumu yeni bir sosyo-kültürel değişme sürecinin içine girmiştir. Küresel çapta paradigma değişimine maruz kalan Türk toplumu bir yandan ekonomik diğer yandan da sosyo-kültürel değişim-dönüşüm girdabına sürüklenmiştir. Araştırmamızın amacı Küreselleşme kavramının gerçekte neler ihtiva ettiğini, küreselleşmenin ardında gizlenen güçleri ve bu güçlerin ülkeleri özellikle de Türk toplumunu dönüştürmeye yönelik silahlarının neler olduğunu, daha çok hangi değerlerimizin saldırı altında olduğu, varsa direnç gösteren değerlerimizin mevcudiyetini saptayıp çözüm önerileri sunabilmektir. Bu amaçla hazırlanan çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de sıkça tartışılan küreselleşme kavramı, küreselleşmeyi ortaya çıkaran etkenler, küreselleşmeye yönelik bakış açıları incelenmiş olup, küreselleşme sürecinin aktörleri olarak çok uluslu şirketler, uluslararası örgütler ve uluslararası sivil toplum örgütleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; kültür ve milli kültür kavramları açıklanarak, kültürel değişimler ve Türk kültürü üzerinde durulmuş, kültürel değerler ile normlar mercek altına alınmıştır. Araştırmamızın üçüncü bölümünde ise; medya ve kültür ilişkisi ayrıntılı bir şekilde incelenmiş olup, anket verilerinden elde edilen bulgular çalışmanın amaçları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The progress in transportation and telecommunication technologies which accelerated after World War II, has eliminated all the economic, political, national, social and cultural boundaries in the world and exposed new world order. These technological advancements have made societies to be aware of cultures of each other and to influence themselves by making them closer to each other. Local-national motifs all around the world have been losing value and are being replaced by monotony in every field. Global culture ingredient which are being exposed unidirectionally by media and various communication channels, is enchaining societies to itself without being noticed and detracting them from their own eigenvalues every single second. Economical and cultural imperialism which icreased its effectiveness in Turkey with decisions of January 24th 1980 and military coup September 12th 1980 and it hauled Turkish society into a progress of new socio-economic change. Turkish society which was exposed to the change of paradigm globally, on the other hand, had been attracted to swirl of socio-cultural change-transformation. Our purpose of research is to determine and offer a solution proposal what really does concept of globalization contain, hidden powers behind globalization and what kind of weapons these hidden powers keep to convert countries especially Turkish society, which of our values are mostly under attack and presence of our values which still -if any- resists. In the first section of the study, globalization concept which is being debated frequently, factors that exposed globalization and perspectives towards it have been examined and multi-national companies which are actors of globalization progress, international organizations and international non-governmental organizations have been held. In second section; concepts of culture and national culture have been explained, cultural changes and Turkish culture have been emphasized, cultural values and standarts have been scrutinized. In the third section of our research, relationship between media and culture is examined in an all-inclusive manner also findings which were obtained from survey data have been evaluated within the purposes of the study.