Pandemics throughout history and their reflection in art
Tarih boyunca salgın hastalıklar ve sanat ile etkileşimleri
- Tez No: 505297
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE DİLBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık ve hastalık anlayışı, ilk insanların göçebe toplumlarından günümüze dek uzanan olgulardır. İnsanın olduğu yerde hissiyatların görsel olarak anlatılması kaçınılmazdır. Sanat olarak ele alınan her yapıt bir insan düşüncesinin ürünüdür. Bu sebeple, sağlık ve hastalık gibi yaşamsal konuların da sanata konu olmaması mümkün değildir. Bu tez, tarihsel akış içerisinde tıp tarihinin önemli satırbaşlarını incelediği gibi, geçmiş yüzyıllarda nüfusun büyük bölümünü etkileyen, insanların hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bulaşıcı hastalıkları ve bu hastalıkların sanattaki temsillerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The notion of health and disease roots back to nomad populations of first humans, hence it is inevitable to not find a correlation between human and art. Today, every piece of art is a product of human thinking, therefore notions of health and disease are closely interconnected with art. This thesis focuses on historical development of medicine and the impact of worldwide outbreaks of infectious diseases called pandemics in the context of art and reinforces the idea of death and decay with artist's approach.