Türkiye'deki müzecilik anlayışına sosyolojik açıdan yaklaşım ve müzelerin değerlendirilmesi
A sociological approach to the understanding of museums in Turkey and evaluation of museums
- Tez No: 961370
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kültür kavramının tanımı her millette ve toplumda farklılık göstermekte fakat bütün toplumlar bakımından ortak bir kültür tanımı yapacak olduğumuzda kültür, bilgi, din ahlak, örf ve adetlerle bireylerin tamamından oluşan karmaşık bir yapıdaki özelliklerin tamamı; maddi ve manevi unsur bileşenlerinin bir bütünüdür. Gelişimini devam ettiren bu süreç çeşitli faktörlerin ve yeni nesillerin oluşturduğu unsurlarla karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde müzeler modern toplumların dönüşümüyle, geçmişle geleceği birleştiren koleksiyonlarıyla, demokratik ve saygılı insan modelini oluşturma çabası içerisinde bulunan çoğulcu kurumlardır. Çağdaş müzeler, kültürel farklılıklara önem veren, koleksiyonlarını profesyonellikle yöneten ve çalışmalarını bu doğrultuda düzenlemektedir. Müzeler, milletlerin kültürel ve manevi değerlerine sahip çıkan, bunları muhafaza etme ve sergileme özelliklerinin yanı sıra kazanılan değerlerin toplumda istikrarını sağlayan mekânlardır. Toplumumuzun küreselleşen dünyayla birlikte değişim ve dönüşüm yaşaması eski değerlerimize olan ilginin azalmasına sebep olmaktadır. Bu ilginin normale dönmesini sağlamak ve kültürel mirasımızı topluma yeniden kazandırmak ise müzelerin sorumluluğundadır. Bu sorumluluklar müzeleri sadece birer ziyaret merkezi(yer) olmaktan çıkarıp onları aynı zamanda eğitim ve öğretimin gerçekleştirildiği, toplumun sosyal ilişkilerini düzenlediği ve büyük oranda sosyalleşmenin sağlandığı mekânlar haline getirmektedir. Müze ve toplum arasındaki bu ilişki sonucunda oluşturulan ihtiyaçlara yönelik gereksinimlerin sağlanması bizlere ziyaretçiler hakkında değerlendirmelerde bulunabileceğimiz ziyaretçi araştırmaları için önemli bilgiler vermektedir. Dolayısıyla müzenin önde gelen amaçlarından birisi de toplumun gereksinimleri sonucu gerçekleştirdiği kazanımlarla içinde bulunduğu toplumun kalkınmasına katkı sağlamaktır. Çünkü burada kazanılması gereken sadece toplumun belli bir kesiminin tazmin edilmesi değil, toplumun geneline işlerlik kazandırmaktır. Böylece müzeler artık kullanılmayan eski kavramlarının yerine yerini çağdaş ve modern müzeciliğe bırakmaktadır. Modern müzeler eskiye oranla çok daha geniş topluluklara hitap etmektedir. Fakat müzeler toplumsal oluşuma bu faydaları sağlasa da müze araştırmalarında ortaya konulan olgular, sosyologlarca sadece antropolojik ya da kurumsal olarak değil, ayrı bir bilim dalı olarak ortaya konması gerekliliğini ifade etmektedirler. Bu çalışmada müzenin ve müzeciliğin sosyolojik olarak araştırılması, değerlendirilmesi, sonucunda ortaya konan bağlamlar ve geçmişten günümüze tarihi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The definition of the concept of culture differs in every nation and society, but when we make a common definition of culture for all societies, culture, knowledge, religion, morality, customs and customs, as well as all the characteristics of a complex structure consisting of all individuals; it is a whole of the components of the material and spiritual elements. This process, which continues its development, comes across with the elements formed by various factors and new generations. Today, museums are pluralistic institutions that strive to create a democratic and respectful human model with the transformation of modern societies, collections that combine the past and the future. Contemporary museums attach importance to cultural differences, manage their collections with professionalism and organize their works in this direction. Museums are places that protect the cultural and spiritual values of nations, preserve and exhibit them, as well as ensure the stability of the acquired values in society. The fact that our society is experiencing change and transformation along with the globalizing world causes the interest in our old values to decrease. It is the responsibility of museums to ensure that this interest returns to normal and to restore our cultural heritage to society. These responsibilities stop museums from being just a visiting center(place) and make them at the same time places where education and training are carried out, social relations of society are regulated and socialization is provided to a large extent. The provision of requirements for the needs created as a result of this relationship between the museum and society provides us with important information for visitor research, where we can make assessments about visitors. Therefore, one of the leading goals of the museum is to contribute to the development of the society in which it is located with the achievements it has made as a result of the needs of the society. Because what needs to be gained here is not only the compensation of a certain part of society, but also to bring functionality to the society as a whole. Thus, museums are leaving their place to modern and modern museology instead of the old concepts that are no longer used. Modern museums cater to much wider communities than the old ones. But although museums provide these benefits to social formation, the facts revealed in museum research express the need for sociologists to reveal them not only anthropologically or institutionally, but as a separate branch of science. In this study, the sociological research and evaluation of the museum and museology, the contexts revealed as a result, and the history from the past to the present will be discussed.