A decision support system for crew planning
Ekip planlamada karar destek sistemleri
  1. Tez No: 505327
  2. Yazar: MEHMET TANKUT TÜRKSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAP ARMAĞAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, bir hava taksi şirketinin ekip planlama problemi ele alınmıştır. Hava Taksi şirketlerinde, operasyonları düzene koymak ve ilgili personel maliyetlerini azaltmak için efektif planlama yapılmalıdır. Mürettebatın planlanması, birçok faktörü içeren oldukça karmaşık bir karar problemidir örneğin; mürettebat uzmanlığı, endüstri düzenlemeleri, talep ve şirketin mevcut hava araçları gibi. Tezin amacı, uçuş personelinin yorgunluğunu en aza indirerek görevi en yüksek verimlilik seviyesinde yerine getirmek ve ilgili personelin etkin kullanımını sağlamaktır. Bu amaca hizmet etmek için; bir yöneylem araştırması yaklaşımı ele alınmış ve optimal ekip kadrolarını oluşturmak için karar destek sistemlerini içeren bir matematiksel programlama modeli geliştirilerek test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, I aim to address rostering planning problem of an air taxi company. In order to streamline the operations and reduce personnel costs involved, efficient planning has to be carried out. Planning of crew is a highly complex decision problem involving many factors such as crew specialization, industry regulations, demand and available means of the company. The aim of the thesis may be to summarize the effective use of Flight Personnel with minimizing fatigue and fulfilling the task at the highest efficiency level. To serve this purpose; an operational research approach will be taken to address the problem and a mathematical programming model will be developed to generate the optimal crew rosters.