Structural behaviour and ultimate strength analysis of R/C coupled shear wall structures
Betonarme boşluklu perdelerin yapısal davranış ve mukavemet analizi
  1. Tez No: 50534
  2. Yazar: TAHSİN ONUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
V ÖZET Betonarme boşluktu perdelerin yapısal davranışı bağlantı kirişleriyle büyük ölçüde etkilenir. Genellikle yüksek olan ve kısa açıklıklar geçen bağlantı kirişleri, kırılma anında kesme gerilmeleri ile ilişkilidir. Basit mesnetlenmiş yüksek kirişler için sunulmuş matematiksel bir analiz metodu (Subedi, 1988) dört kirişe ait test verilerine uygulandı ve elde edilen kırılma davranışları ve mukavemetleri test sonuçlarıyla kıyaslandı. Sunulan metodun yüksek kirişlerin kesme kuvveti analizine dayandığı ve gerekli değişiklikler ve kabullenmelerle betonarme bağlantı kirişleri için de kullanılabileceği gösterildi. Metod daha önce test edilen dokuz bağlantı kirişine (Paulay, 1971) kesme mukavametlerini tayin için uygulandı. Sonuçlar bükülme mukavemetleri ile sınandı, test sonuçları ve ACI 318/89 kodu ile kıyaslandı ve tablolarda gerekli açıklamalarla sunuldu. Boşluklu perdelerin bağlantı kirişleriyle beraber yapısal davranışını ve mukavemetini öngören bir analiz metodu (Subedi, 1991), üç küçük boşluku perde modeline uygulandı ve sonuçlar tablolarda açıklamalarla sunuldu. Sunulan metodlar bağlantı kirişlerinin ve boşluklu perdelerin uygun dizayn koşullarının temininde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The structural behaviour of R/C coupled shear walls is greatly influenced by their coupling beams. Coupling beams that are usually deep and span a short distance are likely to be associated with shear effects at failure. A mathematical method of analysis proposed for simply supported deep beams (Subedi, 1988) is applied to test data of four beams and the resulting failure modes with ultimate strengths are compared with test results. It has been shown that the proposed method depends on shear analysis of deep flexural members and can be used to analyse R/C coupling beams with necessary alterations and assumptions. The proposed method is used to analyse shear strength of nine coupling beams tested by Paulay, 1971. The results are checked against flexural strengths of members, compared with test results and ACI 318/89 code provisions and presented in tables with explanations. A method of analysis suggested for evaluating structural behaviour and ultimate strength of coupled shear walls in relation with their coupling beams (Subedi, 1991) is presented and applied to test data of three micro-concrete coupled wall models. Results are presented in tables with explanations. The proposed methods of analysis are used to achieve favourable design recommendations for R/C coupling beams and coupled walls.