Roma portre metodolojisi ışığında Manisa Müzesi portreleri ve başları
Portraits and heads of Manisa Musem in the light of roman portrait methodology
- Tez No: 505361
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA DURUGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Roma heykel sanatı içerisinde yer alan Roma portre sanatının metodolojik açıdan incelenmesi ve yeni bir öneri getirilmesi bu tezin ana konusunu oluşturmuştur. Bunun içinde öncelikle Antik Dönem'den gümünüze portre kavramı, portrenin tarihi, araştırmaları ve teorileri incelenmiştir. Burada Antik Dönem ve çağımız arasında kavramsal bütünlük taşıyan yeni bir tanım oluşturulmuş ve Roma portre sanatının en güncel haliyle, metodolojisi içinde bulundurması gereken ana sorular önerilmiştir. Bunların yanıtlanması için analiz yöntemleri incelenmiştir. Burada Roma portre metodolojisi içinde; sadece imparator ve 'Özel Şahıs' portreleri konu edinilmiştir. Bu eserler ise MS 1. ve MS 3. yüzyıllar arasından seçilmiştir. Analiz yöntemleri çeşitli çalışmalardaki örnekleri üzerinden ele alınmış ve bunların uygulamalarına dair yeni öneriler getirilmiştir. Manisa ve Selçuk Müzeleri'nden 6 adet portre ve 2 adet baş üzerinde yöntemlerin tamamı uygulanmıştır. Sonuç kısmında tez kapsamında önerilen metodolojinin özellikleri, Roma portre sanatı metodolojisine getirmiş olduğu yenilikler yer almıştır. Bu tezin en önemli vurgusu, Manisa ve Selçuk Müzeleri'nden ele alınan eserlerin tarafımızdan oluşturulan metodolojideki yeri ve metodolojinin bu çalışmalara katkısıdır.
Özet (Çeviri)
The main thema of this thesis is the methodological examination of Roman portrait art and introducing new methods. First of all, the concept of portrait from ancient times to our days is studied, historically, theories of portrait have been discussed. A new definition of conceptual integrity has been created between antiquity and our times. Furthermore new main ideas have been suggested to keep the methodology of Roman portrait art in touch with contemporary trends. Analyse methods have been examined inorder to answer new questions and suggestions. Emperor and Privat portrait of Roman portrait art have been subjected in this thesis. These are selected from examples extending from 1st century AD to the 3rd century AD. Analyse methods have been discussed through examples of various studies and new proposals have been made about their applications. These metdhod is applied 6 portraits and 2 heads from the Selçuk and Manisa Museums. In the conclusion of this thesis, the innovations that have been proposed in the thesis are summarized by emphasizing the features of new methodology on the art of Roman portraiture.