Örgütte ayrımcılık algısı ile doyumsuzluğa verilen tepkiler arasındaki ilişkiler: Genç beyaz yakalılar odağında bir araştırma
The relationships between organizational discrimination perception and reactions to job dissatisfaction: A study with a focus on white-collar employees
  1. Tez No: 505371
  2. Yazar: LEYLA BOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çalışanlar, işyerlerinde insan kaynakları uygulamaları süreçlerinde, birtakım ölçütler bakımından ayrımcılık uygulamalarına bizzat maruz kalabilmekte ya da ayrımcılık uygulamalarının örneklerini gözlemleyebilmektedirler. Bunun neticesinde çalışanlarda çeşitli kriterler temelinde örgütsel ayrımcılık algısı gelişebilmektedir. Bu çalışmada örgütsel ayrımcılık algısı geliştiren özellikle genç beyaz yakalı çalışanların, iş doyumsuzluğu da geliştirdikleri varsayımı altında, içinde bulundukları bu hoşnutsuz duruma çıkış, konuşma, bağlılık ve yok gibi davranma iş doyumsuzluğu tepkileri ile karşılık verip vermedikleri araştırılmıştır. Çalışanların örgütsel ayrımcılık algıları ile iş doyumsuzluğuna verilen yok gibi davranma tepkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Dolayısıyla örgütsel ayrımcılık algısı neticesinde, çalışanlar yaşadıkları hoşnutsuzluğa karşı işe geç gelme, yeteri kadar çalışmama, bilinçli kaytarmada bulunma, iş yapma güdüsünü kaybetme ve işine daha az çaba sarf etme gibi yollar aracılığıyla tepki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Employees may be personally exposed to acts of discrimination or observe examples of discrimination in terms of a number of criteria in human resources practices at their workplaces. As a result, they may develop an organizational discrimination perception based on various criteria. In this study, under the assumption that fundamentally young white-collar employees who develop organizational discrimination perception also develop job dissatisfaction, it was analyzed whether they respond to this unpleasant situation with reactions of exit, voice, loyalty, and neglect. A statistically significant relationship was found between the employees' organizational discrimination perceptions and the reaction of neglect in response to job dissatisfaction. Therefore, as a result of organizational discrimination perception, employees react to the dissatisfaction they experience through ways such as coming late to work, not working sufficiently, procrastinating on purpose, losing work motivation and making less effort for work.