Siyaset pazarlaması genel ve yerel seçim ayrımına göre seçmen davranışlarının analizi
Political marketing-analysis of voter behaviours in terms of general and local election distinction
- Tez No: 163084
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SİYASET PAZARLAMASI GENEL VE YEREL SEÇİM AYRIMINA GÖRE SEÇMEN DAVRANIŞLARIININ ANALİZİ M. İhsan ÇUBUKÇU 2005 Sayfa: 297 Danışman: Prof.Dr.Recai ÇINAR Jüri: Prof.Dr.Recai ÇINAR Prof.Dr.Doğan TUNCER Prof.Dr.Aysel ERCÎŞ Doç.Dr.Hüseyin ÖZER Yrd.Doç.Dr. Şükrü YAPRAKLI Siyasi partiler, seçimle ilgili amaçlarına ulaşabilmek için, seçmen yapısını ve seçmen özelliklerini tanımak ve farklı pazarlama stratejileri geliştirmek durumundadırlar. Bu doğrultuda çalışmamızın genel amacı, siyasi partilerin uygun pazarlama stratejileriyle seçmenlerine ulaşmasını sağlayacak şekilde, seçmen davranışlarının analizini genel ve yerel seçim ayrımına göre yapmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, siyaset pazarlaması kavramının ortaya çıkıp gelişmesinde temel rolü olan siyaset kavramı, siyasal katılma, siyasi partiler, siyasi partilerin işlevleri ve çevre unsurları ile siyasal iletişim kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, pazarlama kavramının siyaset açısından ele alınışı, siyaset pazarlamasının gelişimi, siyasi partilerin amaçlarına ulaşmada araç olarak kullanılan siyaset pazarlaması kavramının önemi ve siyaset pazarlaması karması elemanları ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, siyaset pazarlamasının çevresi ve etki eden unsurlar incelenmiş, seçmen davranışlarını açıklayan yaklaşımlar ele alınarak, seçmenlerin karar verme sürecinin siyasal partiler açısından önemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, Erzurum ve Trabzon îli'nde son genel ve yerel seçimlerde oy kullanan 950 seçmen üzerinde, genel ve yerel seçimlerde seçmen tercihlerini etkileyen faktörler arasındaki farklılığı belirleyebilmek için ampirik bir araştırma yapılmışta. Bu araştırmanın sonucunda, Erzurum ve Trabzon îli'ndeki seçmenlerin siyasi tercihlerini etkileyen faktörler, genel ve yerel seçim ayrımına, demografik özelliklere, sosyo-kültürel özelliklere göre farklı çıktığı, dolayısıyla siyasi partilerin seçmen tercihlerini etkileyebilmek için uygulayacakları siyaset pazarlaması stratejilerinin farklılık göstermesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHD THESIS POLITICAL MARKETING ANALYSIS OF VOTER BEHAVIORS IN TERMS OF GENERAL AND LOCAL ELECTION DISTINCTION M. İhsan ÇUBUKÇU 2005 Page:297 Advisor: Prof Dr. Recai ÇINAR Jury: Prof.Dr.Recai ÇINAR Prof.Dr.Doğan TUNCER Prof.Dr.Aysel ERCİŞ Assoc.Prof.Dr.Htiseyin ÖZER Assist. Prof. Dr. Şükrü Yapraklı Political parties are in a position to identify voter characteristics and develop different marketing strategies in order to reach their goals related to the elections. Within this context, the general aim of our study is to analyze voter behaviors in terms of general and local election distinction which will help political parties to reach their voters by suitable marketing strategies. The study consists of four parts. In the first part, the concept of politics, political participation, political parties, functions of political parties, environmental elements, and political communication, which have important roles in the development of the concept of politics marketing, are analyzed. In the second part, evaluation of the concept of marketing in terms of politics, development of politics marketing, importance of the concept of politics marketing which is used as a means to reach the goals of political parties and elements of politics marketing mix are dealt with. In the third part, the environment of politics marketing is analyzed, approaches which express voter behaviors are explained and importance of voters' decision making process in terms of political parties is emphasized. In the fourth part, in order to find out the difference in terms of factors affecting voter preferences in general and local elections, an empirical study among 950 voters in Erzurum and Trabzon who voted in the last general and local elections is introduced. At the end of this study, it is concluded that factors affecting voter preferences in Erzurum and Trabzon vary according to the distinction of general and local elections, demographic and socio-cultural characteristics; therefore, there has to be a difference within political parties in terms of politics marketing strategies aiming to influence voter preferences.