Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan öğrencilerin manevi danışmanlık ve rehberlik algısı: Zonguldak örneği
Perceptions of spiritual counseling and guidance among students residing in Higher Education Credit and Dormitories İnstitution: The Zonguldak case
  1. Tez No: 997013
  2. Yazar: BEYZA GÜNDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL İŞBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Üniversite çağındaki gençlerin giderek çeşitlenen manevi ihtiyaçları, yükseköğretim ortamlarında sunulan desteğin içeriği ve kapsamının yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda yürütülen bu tez çalışmasının amacı, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı öğrenci yurtlarında kalan üniversite öğrencilerinin manevi danışmanlık ve rehberliğe ilişkin algılarını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma desenine dayalı olarak betimsel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Zonguldak'ta yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı öğrenci yurtlarında kalan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 308 öğrenciden oluşmaktadır. Bu yönüyle çalışma, öğrenci yurtlarında sunulan manevi danışmanlık ve rehberliğe dair algıların incelendiği nadir araştırmalardan biri olarak, alan yazına özgün katkılar sunma potansiyeline sahiptir. Veri toplama sürecinde, ilgili araştırma kapsamında özgün olarak geliştirilen“Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Algısı Anket Formu”ile Kasapoğlu tarafından geliştirilen“Manevi Yönelim Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimleyici istatistikler aracılığıyla analiz edilmiş; katılımcıların cinsiyet, öğrenim durumu ve manevi yönelim düzeyleriyle ilişkili anlamlı farklılıklar incelenmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin manevi danışmanlık ve rehberliği anlamlı ve gerekli gördüklerini ortaya koyarken, uygulamaların tanıtımının yetersiz olduğu ve erişim imkânlarının sınırlı kaldığı yönünde de önemli tespitler sunmaktadır. Ayrıca, dini ve manevi yönelimi yüksek olan öğrencilerin bu destek alanına karşı daha olumlu tutum sergilediği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki manevi danışmanlık ve rehberlik faaliyetlerinin görünürlüğünün artırılması, profesyonel standartlar çerçevesinde yapılandırılması ve genç bireylerin manevi ihtiyaçlarına duyarlı biçimde sunulması gerektiğine işaret etmektedir. Bu çerçevede, çalışma üniversite öğrencilerinin ruhsal ve manevi iyi oluşlarını desteklemeye yönelik hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde özgün katkılar sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The increasingly diverse spiritual needs of university-age young adults necessitate a reassessment of the content and scope of support offered within higher education environments. In this regard, the aim of this thesis is to examine the perceptions of university students residing in the dormitories affiliated with the Higher Education Credit and Hostels Institution (KYK) regarding spiritual counseling and guidance. The research was conducted within the framework of a descriptive survey model based on a quantitative research design. The study population consists of university students staying in KYK dormitories located in Zonguldak. The sample group comprises 308 students selected through a simple random sampling method who voluntarily participated in the study. With this aspect, the study holds the potential to make an original contribution to the literature as one of the few investigations focusing on students' perceptions of spiritual counseling and guidance services offered in student dormitories. During the data collection process, two instruments were used: the“Spiritual Counseling and Guidance Perception Questionnaire,”developed specifically for this research, and the“Spiritual Orientation Scale,”developed by Kasapoğlu. The collected data were analyzed using descriptive statistics, and significant differences were examined in relation to participants' gender, educational status, and levels of spiritual orientation. The findings indicate that students consider spiritual counseling and guidance meaningful and necessary, while also revealing notable issues such as insufficient promotion of these services and limited accessibility. Additionally, it was found that students with higher levels of religious and spiritual orientation tend to exhibit more positive attitudes toward these forms of support. The results suggest that spiritual counseling and guidance activities within the Higher Education Credit and Hostels Institution should be made more visible, structured within professional standards, and offered in a manner sensitive to the spiritual needs of young individuals. In this context, the study aims to provide original contributions at both theoretical and practical levels to support the spiritual and psychological well-being of university students.