Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kalan bayan öğrencilerin rekreasyon (boş zaman değerlendirme) sorunları üzerine bir araştırma (Ankara ili örneği)
- Tez No: 49073
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
122- ÖZET Bu çalışmada bünyesinde üniversite gençliğinin büyük bir kısmını barındıran Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlardaki kız öğrencilerin rekreasyon alışkanlıkları ve yurtların boş zamanlar konusunda öğrencilere sağladığı imkanlar üzerinde genel bir inceleme yapılmıştır. Bu öğrencilerin kişisel özellikleri, boş zamanlara yönelik yurt imkanlarının yeterliliği ve öğrencilerin rekreasyon alışkanlıkları ile beklentileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yurtlarda kalan öğrencilere yeterli rekreatif ortamların sunulmadığı, personelin boş zamanlar konusunda ilgisiz kaldığı, bu nedenle öğrencilerin bir kısmının yurt dışındaki ortamlara yöneldiği ve rekreasyon ihtiyacının genelde özel sektör tarafından giderildiği belirlenmiştir. Sonuçta, bünyesinde önemli sayıda ve dinamik bir potansiyeli barındıran Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilerin sahip oldukları enerjiyi, boş zamanlarında olumlu yönde haracayabilecekleri ortamları oluşturması gerektiği; bu konuda daha bilinçli politikalara ve eğitilmiş personele ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-123 SUMMARY In this study, recreative habits and dormitory opportunities of female students who stayed in dormitories of Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, were generally investigated. İn addition to that, personality recreational habits, the expectations of students and the leisure time opportunities of dormitories were investigated. According to the results of the study, there weren't any recreational opportunities in dormitories, so some students have participated in some recreational activities outside the dormitories. In conclusion, of the study, the dormitories of Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu in which most of the university students stay should supply conditions that are conductive to the positive spending of leisure time. For this reason they should employ experienced recreational personnel.