M.Ö. 2. Binyıl Anadolu coğrafyasında yaşanmış doğal afetler ve salgın hastalıklar
B.C. natural disasters and patient diseases running in 2nd annually Anatolian geography
  1. Tez No: 505414
  2. Yazar: DUYGU AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bin yıllık bir dönemi ve geniş bir coğrafyayı işaret eden M.Ö.2.Binyıl Anadolu'su şu an üzerinde yaşadığımız toprakları tanımamız açısından önemli bir süreçtir. Bu dönem Anadolu'da büyük gelişmelerin yaşandığı çalkantılı bir dönemdir.M.Ö.2.Binyıl'da Anadolu'da yaşanan doğal afetler ve salgın hastalıkların toplum ve devlet yapısı üzerinde ne gibi etkiler yarattığı ve insanların bunlarla başa çıkma yöntemleri, bu dönem insanını anlayabilmemiz açısından önemlidir. M.Ö.1550-1500 yılları arasında hüküm süren Gasıp Krallar Devri krallarından biri olan I.Ammunaş zamanında yaşanan kıtlık, bu dönemi tam anlamıyla bir kaos ortamı olarak değerlendirmemize sebep olmuştur. M.Ö.1380-1335 yılları arasında hüküm süren I.Şuppiluliuma zamanında, Anadolu'da ortaya çıkan veba salgınıyla birlikte yaşanan toplu ölümler ise, devletin imparatorluk haline gelmesine mani olamamıştır. Bu dönemde bu coğrafyada yaşayan insanların depremle sık sık karşılaştıklarını ve buna karşı kayıtsız kalmayıp kendilerini geliştirdiklerini görmekteyiz. M.Ö.1750-1250 yılları arasına tarihlenen TroyaVI tabakasında, kent surlarının hiç harç kullanılmadan, büyük taşlarla, içe doğru eğimli olacak şekilde, depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Kısacası yaşanan felaketler, toplumlar üzerinde önemli etkilere sebep olmuştur. Kimileri kendilerini geliştirmeyi seçerken, kimileri tanrılara kurban sunmayı çözüm bilmişlerdir. Varolan, yazılı ve arkeolojik kaynaklar el verdiği ölçüde, bu olayların Anadolu'da yaşandığı bölgeler ve zamanlar ile toplum üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu yüzden, bu dönemde yazılmış olan, annaller, vasiyetnameler, siyasi antlaşma metinler, vs. hepsi,yol göstericilik açısından önemli kaynaklardır.
Özet (Çeviri)
The Anatolian of the B.C. second millennium which points a period of thousand years and a wide geography, is an important place for us to recognize the lands we live on now. It is a turbulent period in which great development have been experienced in Anatolia. In the B.C. second millenium, it is significant to understand people who live in this period that the effects of natural disasters and epidemics in Anatolia have an impact on the society as well as the structure of state and how people coped up with them. The first Ammunaş, one of the kings in Gasıp Kings Era, reigned between B.C. 1440 and B.C.1420 and the scarcity in this period caused an environment of chaos. Besides, in the period of the first Şuppiluliuma, who governed between B.C. 1380 and B.C. 1335, the outbreak of plague in Anatolia brought along mass deaths, but it couldn't prevent turning the state into the empire. Otherwise, people living in the region frequently encounterred earthquakes and they developed themselves to protect from them. In Troya VI layer between B.C. 1750 and 1250, the city walls were built with large stones sloping inword without any martar to protect from earthquakes. In short, catastrophic events have triggered significant impacts in communities. While some communities developed themselves, others offered sacrifices to God to solve these problems. Thanks to the exicting written and archaelogical resources, the regions as well as times in which took place in Anatolia with the effects on societies were investigated in detail. Therefore, the written annuals, testaments and political agreement texts were used to collect data.