Reverse engineering in a business environment with cobol retool
Cobol retool ile işletmelerde yeniden yapılanma
- Tez No: 50545
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Piyasalardaki yoğun rekabet ve sürekli gelişen şirketler proseslerini geliştirmek zorundalar, ki bazen bu durum mevcut yazılımlarının değiştirilmesine yol açabilmektedir. Yazılım mühendisliğinin teknik uygulama eksikliği, kısıtlı zaman, görev değişikliği gibi nedenlerden dolayı sadece maddi kayba değil, zaman ve işgücü kaybına da neden olmaktadır. Buna rağmen yeni bir yazılımın satın alınması daha pahalı ve yazılımın içindeki bilgi birikiminin bir yenisine adapte edilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle tersine mühendislik (reverse engineering) bu tür şirketlerde yazılıma uygulanmasını gerektirmek tedir ve bunun sonucunda proseslerin yeniden yapılanmasına (Business process reengi- neering) neden olmaktadır, veya tam tersi proseslerdeki geliştirmeler yazılımın yeniden yapılanmasını gerektirmektedir. Proseslerle yazılımın eMleşiminin çok fazla olması, konseptin ve programın anlaşılmasını güçleştirmektedir. İnsan zekası ve bilgisi basit, fakat güçlü bir araç ile yeniden yapılanmada kullanılmalıdır. COBOL yazılım dili için geliştirilen bir aracm (tool) dizayn edilmesinin ana fikri, birden fazla programın (saymm fazlalığı prosesin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır) analiz edilmesi ve yeniden yapılanma tekniğinin sadece bir değil, birçok programa uygulanmasıdır. COBOL RETool'un dizaynına, dosya yapısının çıkartılması ve program komutları ile değişkenlerin listelenmesi için öncelikle bir kelime tarayıcısının (parser) yazılmasıyla başlandı. Bu kelime tarayıcısı Visual Basic diliyle entegre edilerek, birden fazla dosyanın işlenebileceği, kullanıcının kolayca çalışabileceği bir ortam yaratılmıştır. Aracm başka önemli bir özelliği ise çok amaçlı karşılaştırma fonksiyonuna sahip olması ve yazıların, dosya yapılarının, değişkenlerin, komutların vb. programlar arası karşılaştırılması için kullanılabilmesidir. Bu temel fonksiyonlar bu şirketin COBOL dilinde yazılmış programlarına uygulanmıştır ve bazıları bir“case study”de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Facing high level of competition, ever-growing companies feel the need to alter their business processes which eventually leads to changes in their software. Not using software engineering techniques because of time limitations, job rotations etc., firms encounter an increase in maintenance costs not only in terms of money, but also in time and effort. Nevertheless buying a new software is still more expensive and it is very difficult to transfer the know-how embedded in the coding to a new one. Consequently, in such companies reverse engineering on software is required which may lead to a business process reengineering, or vice versa, the improvement of business processes may lead to a reengineering on software. The interaction of business processes with software is so high, that the concept and therefore understanding of programs becomes very complicated. The intelligence and know-how of a programmer has to be used in reengineering together with a simple, but powerful tool. The main idea in designing a tool for COBOL codings is the need to analyze multiple programs (the number of which depends on the complexity of the business processes) and apply reengineering techniques not only to a single, but to a set of programs. We designed the COBOL RETool by first writing a parser to extract the file structures, and list all identifiers and the command usages in the procedure division. We integrated the parser in Visual Basic to manipulate multiple documents in a user-friendly and graphical environment. Another important part of the tool is the multi-purpose compare function which we designed to achieve the similarities (or from another point of view, the differences) of text blocks, file structures, identifiers, procedures etc. between the programs. These basic functions are applied to COBOL programs in use in a company and some of them are discussed as a case study.