Technology investment in supply chains: impact of new entry, competition, and interventions
Tedarik zincirlerinde teknoloji yatırımları: piyasaya girişler, rekabet ve müdahalalerin etkisi
- Tez No: 747472
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ERHUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Stanford University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzün rekabetçi iş ortamında şirketler, ilerlemeye veya bazen sadece piyasada işlev görmeye yönelik çeşitli yatırım kararları almak zorundadır. Bir yatırımın geri dönüşü, dış piyasa faktörlerinin bir yatırım kararı üzerindeki etkisi ve bir yatırımı teşvik etmenin yolları, bir yatırımın zamanlamasının ve büyüklüğünün bir firmanın performansı üzerindeki etkisi, bir yatırım kararını çevreleyen temel konuları temsil eder. Bu tezde, bu yatırım sorularının her birini farklı durumlarla ele alıyoruz. Bölüm 2'de, yeni bir teknolojiye yapılan yatırımın geri dönüşünü değerlendiriyoruz. Envanter görünürlüğünün, bir üreticinin geri ve ileri kanalının koordinasyonunda envanter maliyetini azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu gösteriyoruz. Son müşteri talebini yeni üretilen ürünlerle (ileri kanal) ve de aynı zamanda iade edilen ürünlerle karşılayan bir üretici kabul ediyoruz. Üretici için geri kanaldaki bilgi/görünürlüğün değerini üç yaklaşım arasında karşılaştırmalar yaparak değerlendiriyoruz: üreticinin kendi ters kanalında görünürlüğünün olmadığı ve geri dönüş akışı özelliklerine dikkat etmediği naif yaklaşım; üreticinin görünürlüğünün olmadığı ancak aydınlanmış bir bakışla üretim planlamasını yaparken geri dönüş akışını dikkate alan yaklaşım; ve üreticinin, iade edilen ürünlerin sisteme gelişini izleyebileceği ve gözlemlerine dayanarak sonraki dönemler için envanter seviyesi beklentilerini ayarlayabileceği tam görünürlük. Böyle bir ortamda, üreticinin tedarik zinciri özelliklerinin (görünürlüğe karşı görünürlük yok) ve yönetim türünün (naife karşı aydınlanmış) görünürlüğün değerini nasıl etkilediğini inceleriz. Ayrıca, envanter planlamasında pratik yaklaşımların performansını değerlendirmekteyiz ve üreticinin görünürlük için hala yatırım yapabileceğini ve pratik envanter planlama kurallarıyla tasarrufların çoğundan yararlanabileceğini tespit ederiz. Burada bulduğumuz görünürlüğün değeri aynı zamanda etkinleştirici bir teknolojinin görünürlük tasarrufu olarak da ele alınabilir ve böyle bir teknoloji için yatırım kararı konusunda rehberlik sağlamaktadır. Bu ortamda bir aday etkinleştirici, son zamanlarda endüstride benimsenmesi tartışılan RFID (Radyo Frekansı Tanımlama) teknolojisidir. Bölüm 3'te, teknolojinin arz tarafındaki ölçek ekonomileri, ve pozitif ağ dışsallıkları gibi dış pazar faktörlerinin bir yatırım kararı üzerindeki etkisine odaklanıyor ve yatırımı teşvik etmenin yollarını tartışıyoruz. Bir pazara sunulan yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalan bir firma, teknolojinin geleceği ile ilgili belirsizlikleri, ağ etkilerini ve dik başlangıç maliyetlerini hesaba katmak zorundadır. Bu nedenle, her işletme, yatırımda tek ya da mahsur kalma riskinden dolayı ilk yatırım yapan olmak konusunda isteksiz olabilir. Bununla birlikte, yeni teknolojinin satıcısı, teknoloji üretiminde hala ölçek ekonomileri yaşamakta, bazı koşullar sağlanmadıkça müşterilerine güvence ve daha düşük fiyatlar sağlayamamaktadır. Firmaların bu bireysel davranışı, hem satıcının hem de potansiyel müşterilerin diğer taraftan cesaretlendirmeye ihtiyaç duyduğu ancak tamamen taahhütte bulunamadığı bir tavuk-yumurta sorunu yaratır. Bu teknoloji benimseme sorununu, koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan verimsizliği, yani benimsemedeki boşluğu bularak inceliyoruz. Benimseme sürecini iyileştirmek için sübvansiyonlar, zorlamalar ve miktar indirimleri gibi çeşitli müdahale yöntemleri öneriyoruz. Her bir yöntemin performansını piyasa özelliklerine bağlı olarak değerlendiriyor ve her bir yöntemin ne zaman tercih edilebileceğini tartışıyoruz. Son olarak, bulgularımızı RFID pazarına ve benimsenmesine ilişkin gözlemlerimizle karşılaştırıyoruz. Bölüm 4'te, iki firma arasındaki rekabette yatırımın, özellikle kaliteye olan yatırımın rolünü inceliyoruz. İlk olarak, piyasaya yeni giren/girmeye niyetlenen bir firmayla karşı karşıya kalan bir tekelciyi ele alıyoruz. Kaliteye yatırımın potansiyel girişimciyi pazarın dışında nasıl tutabileceğini tartışıyoruz. Giriş aslında önlenebilir olduğunda, tekel fiirmayı yeni gireni doğal olarak dışarda bırakmaya, caydırmaya veya kabul etmeye motive eden piyasa koşullarını, kaliteye yaptığı yatırımı inceleyerek karakterize ediyoruz. Ayrıca, girişin gerçekleşeceği senaryosunu da göz önünde bulunduruyoruz ve rekabetin, zamanlamanın ve işbirliğinin yatırım kararları ve her bir firmanın kârı üzerindeki etkisini anlamak için çeşitli ikili modeller geliştiriyoruz. Bu şekilde, yerleşik işletmecinin yatırımı kullanarak rekabet dinamiklerini kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmesi için stratejiler geliştiriyoruz. Bölüm 4'teki tartışmalarımız boyunca kaliteyi yatırım stratejisi olarak almamıza rağmen, modelimiz geleneksel kalite yatırımının ötesine uzanmaktadır. Örneğin video oyun konsolu pazarı ve oyun geliştirmedeki yatırım kararları modelimiz ile anlatılabilir. Oyun konsolu pazarında gözlemlenen bazı sert fiyatlandırma trendlerinin rekabetin doğal bir sonucu olabileceğini açıklıyoruz.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business environment, companies have to make various investment decisions to move forward or sometimes just to function in the marketplace. The return of an investment, the effect of external market factors on an investment decision and ways to encourage an investment, the impact of an investment's timing and magnitude on a firm's performance represent the core issues surrounding an investment decision. In this thesis, we address each of these investment questions with different settings. In Chapter 2, we quantify the return of investment in a new technology. We demonstrate how inventory visibility helps reduce a manufacturer's inventory cost on the coordination of his reverse and forward channel. We consider a single manufacturer who meets the end customer demand with recently produced products (forward channel) as well as returned items. We quantify the value of information/visibility on the reverse channel for the manufacturer by making comparisons between three approaches: naive approach where the manufacturer has no visibility on his reverse channel and does not pay attention to the return flow characteristics; enlightened approach where the manufacturer has no visibility but takes the return flow into account while making his production planning; and full visibility where the manufacturer can monitor the arrival of returned items to the system and adjust his inventory level expectations for the following periods based on his observations. Under such a setting, we characterize how the supply chain characteristics of the manufacturer (visibility versus no visibility) and the type of management (naive versus enlightened) affect the value of visibility. We also evaluate the performance of practical approximations in inventory planning and find that the manufacturer may still invest for visibility and enjoy a majority of the savings with practical inventory planning rules. The value of visibility that we find here also translates into the visibility savings of an enabler technology and provides guidance on the investment decision for such a technology. A candidate enabler in this setting is RFID (Radio Frequency Identication) technology, adoption of which is recently being discussed in industry. In Chapter 3, we focus on the effect of external market factors such as positive network externalities among firms and scale economies in the technology's supply on an investment decision, and discuss ways to foster investment. Faced with a new technology introduced in a market, a firm has to account for uncertainties regarding the future of the technology, network effects, and steep startup costs while making the adoption decision. Thus, each firm may be reluctant to be the first to invest due to the risk of being stranded with the investment. The vendor of the new technology, however, still experiencing economies of scale in the technology production, cannot provide assurance and lower prices unless some firms get on board with the technology. This individualistic behavior of firms produces a chicken-and-egg problem where the vendor and potential adopters both need encouragement from the other side but cannot completely commit. We study this adoption problem by finding the inefficiency, i.e., the adoption gap, due to lack of coordination. We propose several intervention methods such as subsidies, mandates, and quantity discounts to improve the adoption process. We evaluate each method's performance depending on the market characteristics, and discuss when each method is preferable. Finally, we compare our findings with our observations on the RFID market and its adoption. In Chapter 4, we study the role of investment, specifically quality investment, in competition between two firms. We first consider a monopolist challenged by an entrant. We discuss how quality investment may keep the potential entrant out of the market. We characterize the market conditions motivating the monopolist to blockade, deter or accommodate the entrant by adjusting his investment in quality when entry is in fact avoidable. We further consider the scenario that entry is bound to take place and we develop various duopolistic models to understand the impact of competition, timing and collaboration on the investment decisions as well as each firm's profit. Thus, we develop strategies for the incumbent to shape the competition dynamics for his benefits by using investment. Although we take quality as the invested strategy throughout our discussions in Chapter 4, our model extends beyond the traditional quality settings. For example, the video game console market and investment decisions in game development can be described by our model. We explain how some harsh pricing trends observed in the game console market may be a natural outcome of competition.