Measurement of residual stresses in suspension leaf springs with layer removal method
Yaprak yaylardaki artık gerilimlerin talaş kaldırma yöntemi ile ölçülmesi
  1. Tez No: 50544
  2. Yazar: NUKET DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖKTEM VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yaprak yaylardaki kalıcı gerilimlerin, tüm yüzeyden eşit miktarda talaş kaldırılarak, ortaya çıkan boyutsal değişikliklerin ölçülmesi yöntemi ile hesaplanmasına dayanan bir çalışma yapılmıştır. Talaş kaldırmak için elle taşlama yöntemi kullanılmıştır. Belli aralıklarla, eğrilik yançapındaki değişimler ölçülmüş ve elde edilen veriden artık gerilimler hesaplanmıştır. Bu amaçla, bir kaç farklı teori kullanılmış ve her bir teoriden elde edilen değerlerin belli sınırlar içinde kaldığı görülmüştür. Deneysel olarak elde edilen sonuçlar içbükey yüzeyde büyük bir basma gerilimi olduğunu göstermektedir. Söz konusu yüzey kumlandığı için bu beklenen bir sonuçtur. Ayrıca, literatürde, benzer yöntemlerle artık gerilimlerin ölçülmesi için yapılmış olan çeşitli çalışmalardan örnekler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A study to measure residual stresses in suspension leaf springs is presented. The method used for determination of residual stresses is the well-known Layer Removal Method. Layers are removed by hand grinding. After each removal, curvature changes are measured on a Digital Electronic Automation machine, and residual stress is calculated from curvature change-thickness data. For residual stress calculation different theories are used, and the results obtained are compared. They are found to remain within a band. Residual stress values obtained from the experiment are expected values for a shot peened specimen since a high compressive residual stress is found to exist on the peened surface. Different studies from literature performed with similar methods to obtain residual stresses are also presented.