20/Ta-Ha Suresinin filolojik ve tematik incelemesi
A philological and thematic analysis of Surah al-Taha
  1. Tez No: 505458
  2. Yazar: TUBA HAŞİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÖZELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamız bir sure incelemesi örnekliği teşkil etmektedir. Çalışmamızın 20/Ṭā-Hā suresinin Kur'an bütünlüğünde ve kendi iç bağlamında anlaşılmasına bir katkı olması amacı gözetilmiştir. Surenin tahlili esnasında lafızlardan başlayıp surenin bütününe doğru ilerlenmiştir. Vahyin içinde vücut bulduğu tarihin ve toplumun şartlarını göz önünde bulundurarak, nuzûl asrını anlama yönünde bir giriş olması amacıyla Mekkī bir sure tercih edilmiştir. Bu bağlamda Kur'an'ın kıssa üslubunu tercih edişinin belirgin bir örneği olarak 20/Ṭā-Hā suresi kıssaların siyerle bağlantısı incelenmiştir. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde surenin anahtar kavramları ayet, sure ve Kur'an bütünlüğü çerçevesinde tahlil edilmiştir. Surenin iç yapısı, edebî bütünlüğünü oluşturan unsurlar ve bu unsurlar arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Tezimizin ikinci bölümünde sure bir giriş ve üç temel kısma ayrılmıştır. Ayet bölümlerinde yer alan konuların Kur'an bütünlüğündeki tekrarları esas alınarak 20/Ṭā-Hā suresinde zikredilmelerinin arka planını vahiy-siyer, vahiy-toplum, vahiy-dönem ilişkileri göz önünde bulundurularak tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our work is based on a philological and thematic analysis of the complete Surah al-Taha. The main subject of this work is to identify the analysis of the main structure of the surah. The main point of the surah analysis is its composition within each word and semantic field through primitive surah-connections. This thesis is composed of two chapters: The first chapter deals with the philological analysis. The second chapter examines the thematic analysis of the surah. At the end of our study we determined that there are connections between the surah, but also between complete Qur'an. We aim to contribute in understanding these chapters studying the relevant verses in their historical contexts basing on the occasions of revelations and the sīra.