An Interactive dynamic simulation model of growth management
Büyüme yönetimi için katılımlı dinamik bir benzetim modeli
- Tez No: 50547
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. YAMAN BARLAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Büyüyen bir şirketi yönetmek birçok stratejik karar arasındaki çoğu zaman birbiriyle çelişen ilişkileri anlamayı gerektirir. Bu araştırmanın temel amacı, büyümeyi amaçlayan bir şirketin pazarlama, satış, direkt işgücü, üretim ve üretim kapasitesi fonksiyonları arasındaki etkileşimleri modellemek ve analiz etmektir. İkinci bir amaç ise yukarıdaki anlatılan sistem için katılımlı (etkileşimli) bir benzetim modeli kurmaktır. Araştırmanın aşamaları ise aşağıdaki gibidir: İlk olarak, J. W. Forrester'm pazar büyümesi hakkındaki modeli analiz edilmiştir. Daha sonra, çeşitli bölümler değiştirilmiş, eklemeler yapılmış ve model Türkiye'deki bir şirkete ait bilgiler konularak test edilmiş ve gerçeğe yakın hale getirilmiştir. Çeşitli parametrelere değişik değerler verilerek modelin bu parametrelere hassaslığı araştırılmıştır. Son olarak, modelin katılımlı oyun versiyonu ve kullanıcı arayüzü Vensim yazılım dilinde geliştirilmiştir, oyunu gerek iş dünyasından gerekse akademik ortamdan kişiler oynamıştır. Oyunculardan alman görüş ve önerilerin ışığında, oyunda birtakım iyileştirmeler yapılmıştır. Kullanıcılar tarafindan elde edilen çıktılar bir şirketin büyümesinde yaşanan çeşitli zorluklan göstermektedir. Sonuç olarak, araştırma simulasyon modeli ve oyun versiyonunun büyüme yönetiminin dinamiklerini anlamaya yönelik gerçekçi bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Managing the growth of a company is a complex task that requires understanding of the dynamic interactions between several key strategic decisions that may often conflict. The main purpose of this research is to model and analyze the interactions that exist between the marketing, sales, production and labor workforce and production capacity functions in a company and the way they can be coordinated so that growth can be achieved. A second purpose of is to build an interactive simulation game version of the model described above. The phases of the research were as follows: J. W. Forrester's market growth model was examined thoroughly as a starting point. Next, various parts were changed and additions were made to make the model a representation of a real company in Turkey. The next phase of the project was to collect and analyze real-life data for purposes of calibrating and validating the model. Sensitivity runs with different values of the parameters were performed. Finally, the gaming version of the model was developed in Vensim software. Several equations were changed and others were added. The user interface was developed and several people from academia and business played the game. The game was subsequently improved as a result of feedback from the players. The outputs provided by the players of the interactive model show different difficulties involved in managing the growth of a company successfully. In conclusion, the research has demonstrated that the simulation model and its game version is a realistic and potentially useful platform to help understand the dynamics of growth management.