Milli Mücadele'de Soma
- Tez No: 505478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH TINAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı Mondros Ateşkes Anlaşması ile son bulmuştur. Oldukça ağır şartlar içeren antlaşma Anadolu'nun işgaline de zemin hazırlamıştır. 15 Mayıs 1919'da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve bu acı olay ile birlikte de Türk direnişi başlamıştır. Yunanlıların Batı Anadolu'da başlayan ilerleyişi Haziran 1919'a gelindiğinde Soma'nın sınırlarına kadar dayanmış ve Yunan güçleri 22 Haziran 1920'de başlayan genel taarruzlarına kadar bu hattın ilerisine geçememişlerdir. Yunan işgal bölgesi ile sınır konumunda bulunan Soma önemli bir direniş merkezi olmuştur. Oluşturulan Cinge Cephesi birçok kahramanlığı ve acı olayı da beraberinde getirmiştir. 24 Haziran 1920'de Yunanlılar tarafından işgal edilen Soma 13 Eylül 1922 gününe kadar işgal altında kalmıştır. Önceleri birbirinden bağımsız daha sonra ise Mustafa Kemal önderliğinde birleşen milletimiz bağımsız yaşama arzusu uğrunda onca engele ve yokluğa rağmen bir destan yaratmıştır. Soma ve çevresi de Kuzeybatı Anadolu'da önemli bir direniş merkezi olarak bu destanda yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
For the Ottoman Empire, World War I ended with the Mondros Armistice Agreement. The treaty, which contains considerably severe conditions, also laid the foundation for the occupation of Anatolia. On May 15, 1919, Izmir was occupied by the Greeks, and with this sorrowful event, Turkish resistance began. By June 1919, the progress of the Greeks in Western Anatolia reached the border of Soma and the Greek forces could not pass forward this line until the beginning of their general attacck on 22 June, 1920. Soma, which is bordered by the Greek occupation territory, has become an important center of resistance. The Cinge Front, which was created, brought many heroic and sorrowful events. Soma, taken up by the Greeks on June 24, 1920, was held down until September 13, 1922. Our nation had been unconnected before; but then we combined by the leadership of Mustafa Kemal, and created an epic for the sake of living independently in spite of of many obstacles and poverty. Soma and its environs have also taken place in this epic as an important center of resistance in Northwest Anatolia.