Uluslararası olmayan silahlı çatışmalarda güvenlik amaçlı gözaltı
Security detention in non-international armed conflicts
  1. Tez No: 505483
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzün savaşları, esas itibariyle aynı olmakla birlikte, kabuk değiştirmiştir. Dünya artık klasik anlamda bir savaştan ziyade uzun bir zaman dilimine yayılan ancak kısa süreli sıcak temasların yaşandığı ve kesin bir galibinin olmadığı –süreğen hale gelmiş- silahlı çatışmalara sahne olmaktadır. Ayrıca savaşan devletlerin karşısında sadece kendi adına/hesabına değil, başka devletler ya da gruplar adına/hesabına da savaşan ancak devlet olmayan çeşitli gruplar yer almaktadır. Bu durum ise temelini 1949 tarihli Cenevre Sözleşmelerinin oluşturduğu geleneksel uluslararası insancıl hukukun yeniden yorumlanmasını gerektirmektedir. Özellikle 11 Eylül 2001 terör saldırıları hem jus ad bellum açısından hem de jus in bello açısından bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Bu sadırılar sonrasında ABD'nin başlattığı“teröre karşı savaş”(war on terror) kapsamında gerçekleştirilen askeri operasyonların akademik çevrelerce en çok eleştirilen yanı, hedef alarak öldürme (targeted killing) ve güvenlik amaçlı gözaltı (security detention) olmuştur. Bu çalışmada uluslararası olmayan silahlı çatışmalarda uygulanan ve gözaltına alan otoritenin güvenliğine yönelik bir tehdit olarak algılanan şahısları, yargılama olmaksızın, alıkoyma pratiği olan güvenlik amaçlı gözaltının uluslararası insancıl hukuk kapsamında hukuki bir zemininin olup olmadığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although it is the same in essence, the war has changed in modern times. There are protracted armed conflicts anymore, rather than conventional wars, extended to a wide range of time but with instant active hostilities and no winner at the end. Furthermore, states wage this war against some non-state groups combating not just on behalf and on the account of their own, but also, on behalf and the account of other groups or states. And this situation requires to reinterpret the international humanitarian law based on 1949 Geneva Conventions. Particularly, September 11 terrorist attacks constitute a milestone for both jus ad bellum and jus in bello. The most debated aspects, by the academia, of the military operations carried out in the context of the“war on terror”iniated by the United States in the wake of these attacks are the targeted killings and security detentions. In this study it is examined that whether there is legal basis of the security detentions under the international humanitarian law, implemented to detain individuals deemed to pose a threat to the security of the detained authority, without jurisdiction, in non-internaional armed conflicts.