A Case study on the application of prestressed and passive anchors
Öngermeli ve pasif ankraş uygulamaları üzerine bir vaka analizi
  1. Tez No: 50550
  2. Yazar: SAYDAL KEREM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET ONGERMELI VE PASİF ANKRAJLAR ÜZERİNE BİR VAKA ANALİZİ Hızlı nüfuz artışı ve kentleşmenin sonucu olarak arazilere olan talep artışı inşaat alanındaki ilgilileri derin kazılar yapmaya zorlamıştır. Derin kazılardaki gelişme beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Bugün bu sorunlar genellikle ankraj sistemlerinin yardımı ile çözülmektedir. Ankraj, yapıdan gelen kuvvetleri verilen doğrultuda kaya veya toprağa ileten bir elemandır. Ankraj sistemleri, yapılan yatay ve düşey yerdeğiştirmelere karşı, dönmelere temel boyunca olan teğetsel kaymalara, kritik yüzeydeki kesme kuvvetlerine karşı ve deprem etkilerine karşı korumaktadır. Ankrajlar, öngermeli ve pasif ankraj olmak üzere iki grupta sınıflandırılabilir. Öngermeli ankraj ; ankraj çubuğundaki elastik uzamalara karşı sürekli olarak gerili olan ankrajdır. Pasif ankraj ise ; ankraj çubuğu gerilmeden bırakılan ankraj tipidir. Bu metinde, iki tip ankraj, ankrajlı yapıların gözlemlenmesi, öngermeli ve pasif ankraj uygulaması hakkında bir vaka analizi ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A CASE STUDY ON THE APPLICATION OF PRESTRESSED AND PASSIVE ANCHORS As a result of the rapid population and urbanization, increase in demand for land forced the builder to make deep excavations. Utilization of deep excavations has brought about some kind of problems with it. Today, these problems are being solved generally with the help of anchorage systems. An anchor is a device with a static function, transferring forces in a given direction from the structure to the rock or soil. Anchorage systems secure the structure against horizontal and vertical displacement, against turning over, tangential displacement along the foot, shear failure along the critical surface and against seismic effects also. Anchors can be classified into two groups which are prestressed anchors and passive anchors. A prestressed anchor is permanently tensioned due to the elastic extension of the tendon over its free length. And a passive anchor is one that is left without prestressing. In this text, these two types of anchors, monitoring of anchored structures and a case about the application of prestressed and passive anchors, are treated and examined.