Investigation of antitumor effects of crude venom of Euscorpius mingrelicus (Scorpiones:Euscorpiidae)
Euscorpius mıngrelicus(Scorpiones:Euscorpiidae) akrep hamzehrinin anti-tümör etkisinin araştırılması
- Tez No: 505541
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE YİĞİT KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Euscorpius mingrelicus (Kessler,1874) akrep türü araziden canlı olarak toplanarak laboratuvara getirilmiş ve zehir elde etmek için beslenmiştir. Elektrositimülasyon tekniği ile elde edilen akrep ham zehri mcf-7 meme kanseri hücre hattı,h1 299 büyük hücreli akciğer karsinomu ve l929 fare fibrolast hücreleri üzerindeki sitotoksik, apoptotik ve nekrotik etkileri incelenmiştir. mcf-7 ve fibroblast hücrelerinde düşük dilüsyonlarda etkili olduğu, h1299 üzerine etkisinin mcf-7 ve fibroblastta göre %50 daha az olduğu belirlenmiştir. Dilüsyon miktarı artıkça zehir etkisinin azaldığı ve h1299 hücreleri üzerinde apoptoz ve nekroz oranlarının düştüğü, hücre proliferasyonuna etki yapmadığı gözlenmiştir. mcf-7 hücrelerine bakıldığında apoptoz ve nekroz oranların birbirine yakın olduğu, h1299 hücrelerinde apoptoz oranının nekroz oranından iki kat fazla olduğu tespit edilmiştir. E. mingrelicus akrep zehri her ne kadar mcf-7 hücreleri üzerine kısmen etkili bulunsa da kesin bir şey söyleyebilmek için daha detaylı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, Euscorpius mingrelicus (Kessler,1874) alive scorpion species were collected from field studies and they were fed to obtain crude venom. Various dilutions of crude venom obtained from scorpion by means of electrostimulation technique were tested on mcf-7 breast cancer cell line, h1299 large cell lung carcinoma and l929 fibrolast cells, and then cytotoxic, apoptotic and necrotic effects on these cell lines were examined. At the end of the present study, it was determined that mcf-7 and fibroblast cells were more effective at low dilutions of venom doses than h1299. It was observed that the amount of dilution decreased the venom effect on the cells. There was no significant difference between apoptosis and necrosis rates on mcf-7. The rate of apoptosis is determined twice more than the rate of necrosis in h1299 cells.The crude venom of E. Mingrelicus scorpion effected on mcf-7 to say clear something gare needed more detailed studies.