Zeytinliada Geç Roma ve Bizans seramikleri
Zeytinliada Late Roman and Byzantine ceramics
- Tez No: 505555
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Tez çalışmasında 2007 yılından itibaren Bandırma Müzesi başkanlığında ve Prof. Dr. Nurettin ÖZTÜRK'ün bilimsel danışmanlığında sürdürülen Balıkesir İli Erdek İlçesi Zeytinliada Kazı ve Restorasyon Çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan Geç Roma ve Bizans Dönemi sırsız seramikler incelenmiştir. Bütün eserlerin önce el, daha sonra dijital çizimleri yapılmış ve son olarak katalogları yapılmıştır. Bu teknik hazırlığın sonucunda elde edilen bulgular ve kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında seramiklerin sınıflandırılması ve tarihlendirilmesi yapılmıştır. Kyzikos'un ve haliyle Zeytinliada'nın tarihi seyir içerisinde siyasi ilişkileri ve hem bölgesel hem de deniz aşırı ticerette üstlendiği rolü, arkeolojik buluntular ışığında belirlenmeye çalışılmıştır. Bu anlamdaki saptamaların adadaki mimarinin ve aynı zamanda seramiklerin de şekillenmesinde en önemli belirleyici unsur olduğu üzerinde durulmuştur. Zeytinliada'da ya da Kyzikos'da seramik üretiminin olup olmadığı yönündeki soruların cevaplanmaya çalışıldığı çalışmada ayrıca Zeytinliada'nın bölge ticaretindeki yerinin ve öneminin tespiti de yapılmaya çalışılmıştır. Özellikle seramik bulgularının sunduğu bilgiler bir manastır yapısı olan adanın Hıristiyanlık açısından ne kadar önemli bir yere sahip olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 2007, he has been working as a chairman of the Bandirma Museum. Dr. The Late Roman and Byzantine Period unglazed ceramics unearthed during the excavation and restoration studies in Zeytinliada in Ilis Erdek District of Balikesir which was continued under scientific consultancy of Nurettin ÖZTÜRK were examined. All works were first hand-drawn, then digital drawings, and finally catalogs were made. Classification and dated ceramics were made in the light of information and findings obtained from this technical preparation. The political relations of Cyzicus and Zeytinliada in the historical course and the role of both regional and overseas commerce have been tried to be determined in the light of archaeological finds. It was emphasized that the determinations in this sense were the most important determining factor in the formation of the architects of the island and of the ceramics at the same time. In an attempt to answer questions about whether or not ceramics were produced in Zeytinliada or Kyzikos, efforts were also made to determine the location and prejudice of Zeytinliada in the regional trade. In particular, the information provided by ceramic findings emphasized the importance of the monastery structure of the island in terms of Christianity.