Kitâb-ı Mukaddes ve Kur'ân-ı Kerim'de akrabalık
Kinship in the Bible and the Qur'an
- Tez No: 505569
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, iki farklı inanca sahip toplumun, ilahî olarak kabul ettikleri Kutsal Kitaplardaki akrabalık terimlerini ve geçtiği yerleri, hem Kitâb-ı Mukaddes'in hem de Kur'ân-ı Kerim'in akrabalık ilişkilerinin boyutlarını ve bu konudaki bakış açısını tespit etmektir. Böylece toplumların inançlarının, akrabalık ilişkileri üzerindeki tesirini öğrenmek ve farklı bilim dallarına da bu konuda yardımcı olmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için giriş bölümünde genel olarak akrabalık türlerini ve buna bağlı olarak kullanılan farklı akrabalık terimlerini tespit etmeye çalıştık. Sonra da bu terimlerin geçtiği yerleri bularak hangi anlamda kullanıldıklarını açıkladık. Son olarak ise Kur'ân-ı Kerim ve Kitâb-ı Mukaddes'in akrabalık ilişkilerinin boyutları hakkındaki ayet ve cümlelerini bularak iki farklı toplumun aile ve akrabalık ilişkilerine dair görüşlerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the terms of kinship and the dimensions of kinship relations in The Bible and The Quran. Thus, learning the effects of beliefs on kinship relationships and to help different branches of science. In order to realize this aim, we tried to identify the kinship types in general and the different kinship terms which are used accordingly. Then we found out where these terms go, and explained how they are used. Finally, we tried to reveal the opinions of the two different community on family and kinship relations by finding the verses and sentences about the dimensions of the kinship relations of the Qur'an and the Bible.