Mevsılî'nin Muhtar adlı eserinin ibâdât ve muamelât bölümlerinde İmameyn'in ihtilafı olan yerlerin tespit ve tahlîli
Detection and analysis of the places Imameyn opposes in the ibâdât and muamelât departments of the Mevlâl's Muhtar
- Tez No: 505578
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmaya konu olan el-Muhtar adlı eserde Çoğunlukla Ebu Hanife'nin görüşüne yer verilmiş, İmameyn'in her ikisinin veya sadece birinin Ebu Hanife'ye muhalefet ettiği yerlerde rumuzlarla işaret etmekle yetinilmiştir. Bazı meselelerde ise, Ebu Yusuf veya İmam Muhammed'e ait olan görüşlere açıkça yer vermiştir. Bazen ihtilaf olduğu halde müellifin rumuz koymadığı da olmuştur. İbâdât ve Muamelât bölümlerinde İmam Mevsılî'nin rumuzlarla işaret etmiş olduğu, İmameyn'e ait görüşler tespit edilip, bazı konularda delillere de yer verilerek bu görüşler açıklanmaya çalışılmıştır. Hanefî mezhebine ait bazı klasik eserlerden de yararlanılarak, ihtilaf olduğu halde rumuz koyulmayan birtakım yerler tespit edilmiş olup, bu bölümlerde müellifin rumuz koyduğu toplam 147, ihtilaf olduğu halde rumuz koymadığı da 43 olmak üzere 190 mesele belirlenmiştir. Çalışma, bir giriş ve iki bölüm halinde gerçekleştirilmiştir. Giriş bölümünde çalışmaya konu olan eserin Müellifi ile, Hanefi mezhebinin çalışmaya konu olan üç imamı tanıtılmıştır. Birinci bölümde, Mevsılî'nin atıfta bulunduğu yerlerdeki İmameyn'in görüşleri, ikinci bölümde de atıfta bulunulmayan ama aslında bu iki imamdan birinin veya her ikisinin muhalefetinin bilindiği yerler belirtilip bu görüşler ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada Ebû Hanife merkeze alınıp, bazı meselelerde ona muhalefet eden Ebû Yusuf veya İmam Muhammed'in, Ebû Hanife'ye muhalefet ettikleri konular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the work al-Muhtar, which is the subject of the study, mostly Abu Hanifa's opinion was given. Both of Imameyn's, or only one of them opposed Ebu Hanife, were satisfied with their nickname. In some cases, it has explicitly included the views of Abu Yusuf or Imam Muhammad. Sometimes it is not the author's nickname, even if it is a dispute. In Ibadat and Muamelat sections, we tried to explain the views of Imam Mevsilî, which he pointed out with his nicknames, by identifying the views of İmamayn and giving some of the arguments to them. By using the works belonging to the Hanafi sect, we have identified some places where there is no nickname in case of disagreement. In this section, we identified 190 issues, 147 of which the author puts in his nickname, 43 which he did not put in case of dispute. The study was conducted as an introduction and in two parts. In the introduction part, the work which is the subject of the work is introduced with Müellifi, the three imams of Hanefi mezhebin who are subject to study. In the first part, the views of Imameyn in the places where the Mevlılar is located and the places where the atifft is not mentioned in the second section but in fact the opposition of one or both of these two imams is known. In this study, Abu Hanifa was taken to the center and the opposition of Abu Yusuf or Imam Muhammad to Abu Hanifa, which was in opposition to him, was determined.