Jus ad bellum and jus in bello in New wars
Yeni savaşlarda Jus ad Bellum ve Jus in Bello
- Tez No: 505595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Savaş kavramı, Soğuk Savaş'ın bitişinden bu yana, özellikle de daha yakın tarihteki Amerika Birleşik Devletleri'nin teröre karşı savaş politikasını takiben, dönüşüm geçirmektedir. Değişmekte olan savaş kavramı, jus ad bellum ve jus in bello normlarının tartışılmasına yol açmıştır. Yeni savaşlar geleneksel savaşları tamamen dönüştürmemiş ama geleneksel savaşlara yeni kavramlar ve analiz düzeyleri eklemiştir. Bu yeni kavramlar ve analiz düzeyleri jus ad bellum ve jus in bello'nun anlamlarının tartışıldığı mücadele alanları yaratmıştır. Sonuç olarak, teröre karşı savaş ve siber savaşlar uluslararası hukukun yeni alanları olarak görülmeye başlanmıştır. Yeni savaşların mevcut normlar/kurallarla düzenlenmesi, yeni savaşların farklı özellikleri ve araçları nedeniyle oldukça zorlaşmıştır. Yeni savaşlar neticesinde sadece bu normların evrensel (genelgeçer) anlamlarına itiraz edilmedi, aynı zamanda Cenevre Sözleşmesi ve Ek Protokolleri ve Birleşmiş Milletler Antlaşması gibi mevcut sözleşmeler de yeni savaşları kapsayamadı. Dolayısıyla, jus ad bellum ve jus in bello normları tartışmaya açıldı ve bu normlara karşı itirazlar yapılarak bu iki normun evrensel anlamlarının yeniden yapılandırılması için bir fırsat yaratıldı. Bu bağlamda, bu tez, belirli durumlarda farklı aktörlerin farklı politika oluşturma süreçlerini inceleyerek ve bu çatışan fikirler için aktörlerin meşruiyet iddialarındaki farklılıklarını ortaya koyarak, yeni savaşların jus ad bellum ve jus in bello normlarına etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of warfare has been transforming since the end of the Cold War, and more recently following with the war on terror policy of the United States. This changing concept of warfare created contestations to norms as jus ad bellum and jus in bello. New wars did not totally transform the traditional wars, but it added new concepts and level of analysis to it. These new concepts and levels of analysis have created contestation areas in which meanings-in-use of jus ad bellum and jus in bello have been debated. As a result, the war on terror and cyber wars have appeared as a new domain for international law. The regulation of new wars with existing norms/laws have been quite challenging because of the different characteristics and tools of new wars. Not only, universal meanings of these norms have been challenged in this domain, but also existing conventions such as the Geneva Conventions and its Additional Protocol and the Charter of the United Nations have been able to contain new wars. Consequently, contestations and deliberations over jus ad bellum and jus in bello norms have appeared, creating an opportunity for reconstructing a universal meaning for these norms. In this vein, by examining different processes of policy-making of different actors in specific cases and revealing their differences in their claims of legitimacy for these conflicting ideas, this thesis examines the implications of the norms of the jus ad bellum and jus in bello in new wars.