Aşağı Büyük Menderes vadisinde Myken varlığı
Existence of Mycenaean culture in the lower Meandros valley
  1. Tez No: 505599
  2. Yazar: BAŞAK ONGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN CEVİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Aşağı Büyük Menderes Vadisi Orta-Geç Tunç Çağı'nda konumu gereği oldukça fazla yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Anadolu'nun yerel halklarının yanı sıra Kıta Yunanistan ve Adalardan da göçler alan bir bölgedir.“Aşağı Büyük Menderes Vadisinde Myken Varlığı”isimli tez çalışması ile Geç Tunç Çağı'nın başında Anadolu'ya gelen Mykenler bu bölgeye göç ettiklerinde yarattıkları kültürel farklılıklar incelenmiştir. Thera volkan patlamasının Batı Anadolu'daki etkileri ve MÖ 2. bin bin yılın sonlarındaki siyasi durum göz önüne alınarak Mykenlerin bölgeye gelişi araştırılmıştır. Eldeki çalışma kapsamında Miletos, Çine-Tepecik Höyük, Didyma, Tavşan adası ve Teikhiussa'nın Orta-Geç Tunç Dönemleri incelenmiştir. Myken varlığına işaret edebilecek materyal kültür incelenmiş ve yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lower Meandros valley was home to many Civilizations, especially during the Middle-Late Bronze Age. This area received migration from Mainland Greece and the Aegean islands, besides Anatolian indigenous dwellers. The dissertation“Existence of the Mycenaean Culture in the Lower Meandros Valley”will analyze the variation of the Culture that was generated by the migration to West Anatolia. Taking into account the effects of the Thera eruption and political landscape during the late second Millenium BC, the arrival of the Mycenaeans to this region will be investigated. Within the context of this paper, Miletus, Çine-Tepecik mound, Didyma, Tavşan Adası and Teichiussa will be studied during the Middle- Late Bronze Age. Any evidence which could point to the existence of the Mycenaean Culture in this region will be examined and reconsidered.