Türkgözü Sınır Kapısı'nın Ardahan ili üzerindeki ekonomik ve sosyal etkilerinin belirlenmesi
Determination of economical and social impacts of Turkgozu Border Gate on of Ardahan province
- Tez No: 505600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZİYA ÇAĞLAR YURTTANÇIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, sınır ticaretinin Ardahan üzerinde etkilerinin saptanması ve sınır ticaretinin geliştirilmesi için çözüm önerileri getirilmesi amacını taşımaktadır. Çalışma çerçevesinde sınır bölgesinde yerinde incelemeler yapılarak sınır ticareti, gümrük işlemleri, ulaşım imkânları ve uluslararası taşımacılık işlemlerinin temel altyapı durumları tespit edilmiştir. Buna göre; Türkgözü Sınır Kapısı'nın ulaşım imkânlarının, fiziki- teknolojik altyapılarının ve insan kaynaklarının yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca saha anketleri ve online anketler hazırlanarak istatistiksel veriler elde edilmiştir. Bu istatistiksel bulgulara göre Türkgözü Sınır Kapısı'nın, Ardahan'ın ekonomik gelişimine arzu edilen katkıyı sağlayamadığı ancak sosyal açıdan daha çok etkilediği saptanmıştır. Ardahan'nın sınır bölgesinde olması ve iki sınır kapısına sahip olması dış ticaret ve lojistik bakımdan Ardahan'ı avantajlı hale getirmektedir. Ancak bu sektörlerin gelişimi için de büyük ölçekli yatırımların hızlandırılması özellikle, ulaşım sektörünün gelişimi aciliyet arz etmektedir. Dış ticaret ve lojistik sektörlerin gelişimi ile diğer sektörlerle ileri ve geri bağlantılar kurarak işgücü sağlama potansiyelini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Regional trade has an important position in the development and growth of countries. Regional trade is provided through different agreements. Some of them are agreements for border trade. In these agreements; the aim is to increase trade volume between the party countries. Agreements for border trade may change from country to country or from region to region. This study ,with the thesis study, is aim to confirm the impacts of border trade on Ardahan and to suggest solutions for the development of border trade. In the scope of the study, it has been determined the basic infrastructure conditions of border trade, customs procedures, transportation facilities and international transport operations by carrying out on-site inspections in the border region. According to this; It has been understood that the transportation possibilities, physical-technological infrastructure and human resources of the Türkgözü Border Gate are inadequate. In addition, field surveys and online surveys have been prepared and statistical datas have been obtained. According to these statistical findings, Türkgözü Border Gate has not been provided the desired contribution to the economic development of Ardahan but it has been found to be more influential in social terms. Being in the border area and having two border gates make Ardahan advantageous in respect to foreign trade and logistics. However, the acceleration of large-scale investments for the development of these sectors is particularly urgent in the development of the transportation sector. The development of foreign trade and logistic sectors will increase the potential of providing work force by establishing forward and backward links with other sectors.