Designing a credit system to match better performing students with best foundation universities
Daha iyi performans sergileyen öğrenciler ile en iyi vakıf üniversitelerini eşleştirmek için bir kredi sistemi tasarlanması
- Tez No: 505598
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH FATİH ÖZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki en iyi vakıf üniversitelerinde ücretli eğitim almak için üniversite sınavından yeterli puanı almış öğrencilere, eğitim ücretlerini borçlanarak finanse edebilme imkanı sunacak bir sistemin mevcut olmaması nedeniyle, bu imkanı sunan özel bir kredi sistemi tasarlanmıştır. Eğitim Garanti Fonu ile öğrencilere gerekli kefalet sağlanarak bankalardan borçlanma imkanı yaratılmış ve borçlarını mezun olduktan sonra elde edecekleri gelirleri ile doğru orantılı olarak ödeme imkanı sunulmuştur. Aynı zamanda öğrencilere borç geri ödemelerinde devlet tarafından faiz sübvansiyonu desteği sunularak öğrencilerin geri ödeme maliyetleri azaltılmıştır. Bu çalışma; birinci bölümde giriş, ikinci bölümde yükseköğrenimin önemi, üçüncü bölümde daha iyi performans sergileyen öğrenciler ile en iyi vakıf üniversitelerinin analizi, dördüncü bölümde kredilerle yükseköğrenimin finansmanı, beşinci bölümde yükseköğrenimin finansmanı için politika önerisi ve sonuç olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. En iyi vakıf okullarına gitmek için yeterli puana sahip öğrencilerin finansman ihtiyaçları ise 253 öğrenciye uygulanan alan araştırması ile desteklenmiştir. Öğrencilerin finansman ihtiyacını ortadan kaldırmak için ise uygulanabilir kredi sistemleri tartışılmış ve en etkin kredi sisteminin Eğitim Garanti Fonu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A private credit system is designed in this thesis, since there is not a system providing a financial support for the students, who have sufficient scores from university entrance exams for paid education in the best foundation universities in Turkey. This financial support is created for borrowing from the banks while necessary collateral being provided by the Education Guarantee Fund and another support is presented by a repayment system, in which the students make payments in direct proportion to their incomes after graduation. At the same time, the government provides interest subsidy support for the repayments of the students, thus the repayment cost for the student is decreased. This research study is composed of six sections; first section is the introduction, the second section is importance of higher education, the third section is the analyzing better performing students and best foundation universities, the fourth section is financing higher education with loans, the fifth section is policy suggestion for financing the higher education, and the sixth section is the conclusion. The finance need of the students, who had sufficient scores for the best foundation universities, was supported by a field research conducted on 253 students. In order to fulfill the finance need of the students, applicable credit systems were discussed and it was determined that the most effective credit system was Education Guarantee Fund.