Sınırların hapsettiği tarih: Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Hırvat askeri sınır bölgesi'nin örgütlenmesi (1553-1664)
History enclosed by the borders: The organiation of the Croatian military border region against the Ottoman Empire (1553-1664)
- Tez No: 505601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Macaristan topraklarındaki Osmanlı fütuhatının şiddeti, 1521 yılından itibaren artmıştır. Habsburg Monarşisi, şiddeti artan bu Türk akınlarına karşı İç Avusturya Bölgeleri'nin güvenliğini sağlamak için Osmanlı İmparatorluğu ile olan sınır bölgesinde, Adriyatik Denizi'nden Karpatlara kadar uzanan geniş coğrafyada bir takım askeri-idari bölgeler oluşturmuştur. Bu askeri-idari bölgelerin tamamına Askeri Sınır Bölgesi ismi verilmiştir. Hırvat Askeri Sınır Bölgesi ise bu mozaiğin çekirdeği ve en batısındaki parçasıdır. Bu çekirdek yapı Adriyatik Denizi ile Sava Nehri arasındaki coğrafyada, Orta Çağ Macaristan Krallığı'nın daha önce inşa ettiği sınır savunma sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla oluşan bir Balkan müessesesidir. Bu tezin amacı, Osmanlı Bosna'sının karşısında Habsburg Monarşisi tarafından oluşturulan Hırvat Askeri Sınır Bölgesi'nin örgütlenmesini (1553-1664) değerlendirmektir. Bu örgütlenmenin askeri-idari analizi, Osmanlı akınları sonucu Askeri Sınır Bölgesi'nde gerçekleşen yapısal değişikler üzerinden ele alınmıştır. İki patrimonyal dünya gücünün siyasi ilişkileri; askeri, sosyal ve sosyo-askeri boyutları Hırvat Askeri Sınır Bölgesi üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The severity of the Ottoman conquests on Hungarian territories increased from the year1521. The monarchy of Habsburg established a set of military-administrative zones in the border region with the Ottoman Empire within the wide geography lying from Adriatic sea to the Carpathian moutains with a view to ensure the security of the Inner Austrian Regions against these aggravating Turkish raids. All of these military-administrative zones were called Military Border Region. As for the Crotian Military Border Region, it is the core of that mosaic and the part on the farthest west. This core structure is a Balkan administration (foundation) in the geography between Adriatic Sea and Sava River which was established with the restructuring of the border defence system the Medieval Kingdom of Hungary had built before. The aim of the thesis is to evaluate the organization of the Crotian Military Border Region which was established by the Monarchy of Habsburg against the Ottoman Bosnia. The military-administrative analysis of this organization has been treated (discussed) in terms of the structural changes that occurred in the Military Border Region as a result of the Ottoman raids. The political relations of two patrimonial world powers; military, social and socio-military dimensions have been analysed over the Crotian Military Border Region.