Effect of transformational leadership style on employee organizational commitment: A case study on Iraqı companies
Dönüşümcü liderlik tarzının çalışan organizasyonel taahhüdü üzerindeki etkisi: Iraklı şirketler üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 505603
  2. Yazar: AHMED ABED MAHMOOD AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde kurumlar çalışanlarının rekabetçi bir ortamda kurumun sürdürülebilirliğine katılabilmeleri için kendilerini işlerine adayan çalışanlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Kurumların kendilerini işlerine adayan çalışanlarını elinde tutabilme yeteneği kurumsal başarının en önemli göstergelerinden birisi haline gelmiştir. Literatürde, çalışanların tutumlarını ve bağlılıklarını etkileyen en önemli faktörlerden birisinin dönüşümcü liderin karizmatik davranışları olduğunu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, mevcut araştırma Irak'taki AL-FAO Mühendislik Şirketinde dönüşümcü liderlik tarzı ile çalışanların kurumsal bağlılığı arasındaki korelasyonu incelemeyi amaçlamaktadır. Şirketin farklı yönetim seviyelerinden toplam 318 kişi araştırma kapsamındaki çalışmalara katılmıştır. Ankete katılanlardan veri toplamak için tanımlayıcı bir analitik araştırma tasarım yöntemi kullanılmıştır. Dönüşümcü liderlik tarzı, Salome, Maina ve Joseph (2016) tarafından geliştirilen çok faktörlü liderlik anketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Anketteki 13 madde dönüşümcü liderlik tarzının dört boyutunu (ideal etkileme, ilham verici motivasyon, zihinsel teşvik ve bireysel ilgi) vurgulamaktadır. Kurumsal bağlılık, Gregory (2014) tarafından geliştirilen efektif, normatif ve devam etme bağlılık anketi kullanılarak ölçülmüştür. 18 madde kurumsal bağlılığın üç türünü (efektif, normatif ve devamlılık) vurgulayan orijinal anketten alınmış ve beşli Likert skalası kullanılmıştır. Korelasyon ve regresyon analizi dönüşümsel liderlik ve kurumsal bağlılık arasında anlamlı ve pozitif korelasyonlar göstermiştir. Veri analizi ayrıca, dönüşümsel liderlik tarzının dört boyutunun kurumsal bağlılığın üç türünün önemli göstergeleri olduğu öne sürülmüştür
Özet (Çeviri)
Today's organizations need more than ever employee commitment their job so that they can participate in the sustainability of the organization in a competitive environment. The ability of the organization to retain the committed employees has become one of the significant indicators of organizational success. The literature suggested that one of the most significant factors influencing employee's attitudes and commitment is charismatic behaviour practiced by the Transformational leader. In this sense, the current research aimed to examine the correlation between the Transformational leadership style and employee's organizational commitment in the AL-FAO Engineering Company in the Iraqi Context. A total of 318 individuals from the different management levels of the company have participated in the research study. A descriptive analytical research design method was utilized to collect the data from the respondents. Transformational leadership style was assessed by using the multifactor leadership questionnaire developed by Salome, Maina and Joseph (2016). 13 items highlight the four dimensions (idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, and individualized consideration) of Transformational leadership style. Organizational commitment was measured by using the effective, normative, and continuance commitment questionnaire developed by Gregory (2014). 18 items were drawn from the origin questionnaire highlighted the three types (affective, normative, and continuance) of organizational commitment using a five-point Likert scale. The correlation and regression analysis showed significant and positive correlations between the Transformational leadership and organizational commitment. Data analysis is also suggested that the four dimensions of Transformational leadership style are all significant predictors of three type of organizational commitment.