Buzda muhafaza edilen çipura (sparus aurata) balığında meydana gelen kalite değişimlerinin belirlenmesi
Determimation of quality changes of gilthead sea bream (sparus aurata) stored in ice
- Tez No: 505606
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada İzmir ilinde yetiştiriciliği yapılan Çipura (Sparus aurata) balığının buzda muhafazası sırasında meydana gelen kalite değişimleri incelenmiştir. Kalite İndeks Metodu (KİM), balık kalitesinin tespiti için kullanılan duyusal analizlerden birisidir. Çipura balığında duyusal kaliteyi tespit etmek için kullanılması gereken parametreler ve bunların değerlendirilmesi bir panel aracılığı ile yapılmıştır.Ayrıca, pH ve göz sıvısı kırılma indisi değerleri de ölçülmüştür. Belirlenen kalite indeks parametreleri ve elde edilen değerler kullanılarak İzmir'de yetiştiriciliği yapılan çipura için kalite indeks tablosu oluşturulmuştur. Panelistler, buzda muhafaza edilen balığa ait kalite değerlendirmelerinde sekizinci günden sonra belirgin düşüş olduğunu; ancak balığın onikinci güne kadar kabul edilebilir olduğunu bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, quality changes of githead sea bream (Sparus aurata) is determined that harvested from farms in İzmir, stored in ice. Quality Index Method (QIM) is one of the sensory analysis to determine the quality of fish. By the panel, identification and assessment of the parameters of quality is defined and then quality index table is structured for gilthead sea bream farmed in İzmir. Also, pH and eye fluid refractive index values are measured. Quality Index Table is formed by using quality index parameters and values. Panelists evaluated that at the end of 8th day, quality values of fish were decreased and at 12th day rejection treshold is received during ice storage.