206 numaralı Urfa Şer'iyye sicili'nin (H.1282-1287 \M.1865-1870) 187-366. sayfaları transkripsiyon ve değerlendirmesi
206 numaralı Urfa Registration (H. 1282-1287 \ M. 1865-1870) 187-366. transactions and evaluation
- Tez No: 505607
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM PAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 521
Özet
Şer'iyye Sicilleri Osmanlı'da kaza kadılarının her türlü davalarda verdikleri kararları ve merkezden gelen emirleri kaydettirdikleri mahkeme kayıtlarıdır. Bu kayıtların özellikle de kaza merkezlerinde kaydedilmiş olması, onları yerel tarih araştırmaları açısından çok önemli kaynak haline getirmektedir. Bundan dolayı bir şehrin Osmanlı dönemindeki sosyal, ekonomik, iktisadi, içtimai, askeri ve kültürel mazisini daha iyi derk etmek ve bir kanaate varmak için o şehre ait şer'iyye sicillerine başvurmak büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Urfa'nın tarihi, coğrafi konumu, adının kaynağı ie alakalı genel bilgilere yer verilirken ikinci bölümde şer'iyye mahkemelerinin tarihçesi, işleyiş tarzı ve mahkeme görevlileri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise 216 numaralı Urfa şer'iyye sicilinin 187- 366. Sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmıştır. 206 Numaralı defterden yararlanılarak Urfa'nın sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki ve siyasi hayatı hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
Özet (Çeviri)
The Sharia records are court records in which the judges of the village in the Ottoman Empire make decisions in all kinds of cases and record the orders received from the center. The fact that these records are recorded in village centers, in particular, makes them a very important resource for local history research. It is therefore of utmost importance to refer to the Sharia records of that city in order to better understand a city's social, economic, economic and economic, military, and cultural heritage in the Ottoman period. In the first part of this work, the history, geographical position of Urfa, the source of the name ie relevant general information was given, whereas in the second part Sharia the history of the courts, the way of operation and the court officials were given. In the last part of our study, transcription and evaluation of 187-366 pages of Urfa Sharia record 216 were made. We may have information about the social, cultural, economic, legal and political life of Urfa by making use of book number 206.