Factors contributing to the intention of users to adopt beacon technology supported mobile fitness instructor application in fitness centers
Kullanıcıların beacon teknoloji destekli mobil fitness danışmanı uygulamasını kullanma niyetine katkıda bulunan faktörler
- Tez No: 505614
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Beacon Destekli Mobil Fitness Danışmanı Uygulaması Sistemini (BD-MFDUS) fitness bağlamında Teknoloji Kabul Modelinin (TKM) bir uzantısı olan Mobil Hizmetler Kabul Modelini (MHKM) temel alarak incelemektedir. BD-MFDUS'a yönelik davranışsal niyetin belirleyicilerini araştırmak için, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan kullanışlılık (TKM'nin temel faktörleri) ve (MHKM'den) güven ile bağlam çalışıldı. Çalışmanın temel amacı, bu faktörlerin sistemi kullanma niyeti üzerine etkilerini bulmaktır. Pilot çalışma yapıldıktan ve ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini sağladıktan sonra, maddelerin yeniden analizi yapıldı ve ölçeğin en son hali araştırma aracı olarak elde edildi. Ana çalışmada, Mobil Servis Kabul Modelinin varsayılan ilişkisini test etmek amacıyla, ODTÜ'nün iki fitness merkezinde 210 fitness katılımcısından anket ile sayısal veri toplandı. Sayısal verinin Yapısal Eşitlik Modeli kullanarak yapılan analizine göre, algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı, güven ve bağlam BD-MFDUS'u kullanma niyetinde önemli rol oynamaktadır. Çalışma, Beacon destekli mobil fitness danışmanı uygulaması sisteminin kullanıcı benimsemesini analiz ederek, insanların spor sektöründe teknolojiyi nasıl kullandığını ve benimsediğini anlamaya katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Beacon technology supported Mobile Fitness Instructor Application (BS-MFIA) system based on Mobile Service Acceptance Model (MSAM) which is an extension of Technology Acceptance Model (TAM) by fitness participants in fitness centers. In order to explore predictors of behavioral intention toward BS-MFIA, perceived ease of use, perceived usefulness (as main factors from TAM), trust, context (from MSAM) were studied. The effect of these on the intention to use this system was studied. After pilot study and assuring the validity and reliability of the scale, the items were re-analyzed and the final version of the scale as the research tool was obtained. In the main study, the quantitative data were collected from 210 fitness participants with a questionnaire in two fitness centers of the Middle East Technical University (METU) to test the hypothesized relationship of Mobile Service Acceptance Model. Analysis of the quantitative data using Structural Equation Modeling (SEM) pointed out that perceived usefulness, perceived ease of use, trust and context toward using BS-MFIA play important roles in intention to use BS-MFIA. Thanks to analyzing the user adoption of Beacon technology supported mobile fitness application, this study will contribute to understand how people use and adopt the technology in sports sector.