Manyetik rezonans görüntüleme kontrast maddesi gadoterik asit ototoksisitesinin ratlarda araştırılması
Investigation of gadoteric acid ototoxicity, a magnetic resonance imaging contrast agent, in rats
  1. Tez No: 852572
  2. Yazar: OSMAN CERLET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLESER SAYLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İntratimpanik uygulamalar son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun bir örneği intratimpanik uygulanan kontrast madde ile yapılan görüntüleme yöntemleridir. Kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme ile endolenfatik hidropsun semptomatik ve asemptomatik kulakta gösterildiği bilinmektedir. Meniere hastalığınının tanısı anamnez, fizik muayene, odyolojik testler ve diğer muhtemel baş dönmesi ile seyreden hastalıkları dışladıktan sonra konulmaktadır. Hidropsun radyolojik olarak gösterilmesi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen Meniere hastalığının tanısında oldukça önemli bir yöntem olacaktır. Bu çalışmada intratimpanik uygulanan farklı dozlardaki gadoterik asit ototoksisitesinin işitsel beyin sapı yanıtları testi ve histopatolojik yöntemlerle araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 40 adet sağlıklı erkek Wistor Albino cinsi rat 4 gruba randomize olarak ayrıldı. Grup A kontrol grubu (n=10) olarak belirlendi ve serum fizyolojik tek taraflı olarak intratimpanik olarak enjekte edildi. Grup B (n=10) yine aynı şekilde tek taraflı olacak şekilde intratimpanik olarak dilüe edilmemiş Gadoterik asit enjekte edildi. Grup C (n=9) serum fizyolojik ile 1/8 oranında dilüe edilmiş gadoterik asit intratimpanik yolla yine tek taraflı enjekte edildi. Grup D (n=9) serum fizyolojik ile 1/16 oranında dilüe edilmiş gadoterik asit tek taraflı olacak şekilde intratimpanik olarak enjekte edildi. Bu enjeksiyonlar öncesi bütün ratların kulaklarında otomikroskopik olarak muayene edildi ve genel anestezi altında işitsel beyin sapı yanıtları ölçümleri yapıldı. Enjeksiyon öncesi yapılan işitsel beyin sapı yanıtları 0. gün olarak belirlendi ve ratların bazal işitme eşikleri belirlendi. 1. gün ve 14. gün olacak şekilde 2 kez daha her gruptaki ratların işitsel beyin sapı yanıtları ölçümleri yapıldı. 14. gün ölçümleri sonrası ratlara genel anestezi altında ötenazi uygulandı ve dekapitasyon sonrası temporal kemikleri formaldehit ile tespit edildi ve histopatojik değerlendirme için hazırlandı. Bulgular: İntratimpanik uygulama öncesi yapılan bazal eşik değer ölçümlerinde gruplar arasında herhangi bir anlamlı fark görülmedi. Grup B'de tüm frekanslarda işitme eşik değer yükselmesi istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup B 10 kHz 0-14. gün, 16 kHz 0-1.gün ve 0-14. Gün, 24 kHz 0-14. gün ölçümlerinde eşik değerler anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Tüm gruplarda dalga morfolojisi açısından enjeksiyon sonrası gruplar içi III. dalga amplitüd değişiklikleri karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı amplitüd değişimi izlenmedi (p>0,05). III. dalga latans sonuçlarının karşılaştırılmasında 24 kHz ölçümlerinde Grup B'de 1. ve 14.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, intratympanic applications have become more commonly preferred. An example of this is imaging methods performed with contrast agents administered intratympanically. It is known that, contrast-enhanced magnetic resonance imaging has demonstrated endolymphatic hydrops in both symptomatic and asymptomatic ears. The diagnosis of Meniere's disease is established after excluding other diseases with a history, physical examination, audiological tests, and other possible causes of dizziness. Radiologically demonstrating hydrops will be a crucial method in diagnosing Meniere's disease, which negatively affects the quality of life. In this study, the ototoxicity of gadoteric acid at different doses administered intratympanically was investigated through auditory brainstem response tests and histopathological methods. Material and Methods: 40 healthy male Wistar Albino rats were randomly divided into 4 groups. Group A was designated as the control group (n=10) and received a unilateral intratympanic injection of physiological saline. Group B (n=10) received an intratympanic injection of undiluted gadoteric acid unilaterally. Group C (n=9) received a unilateral intratympanic injection of gadoteric acid diluted with physiological saline at a 1/8 ratio. Group D (n=9) received a unilateral intratympanic injection of gadoteric acid diluted with physiological saline at a 1/16 ratio. Prior to these injections, all rats underwent otomicroscopic examination of their ears, and auditory brainstem response measurements were taken under general anesthesia. Auditory brainstem responses taken before the injections were considered as day 0, and the baseline hearing thresholds of the rats were established. Subsequently, auditory brainstem response measurements were performed twice more on each group of rats on day 1 and day 14. After the day 14 measurements, euthanasia was performed on the rats under general anesthesia, and their temporal bones were fixed with formaldehyde after decapitation for histopathological evaluation. Results: In the measurements of baseline threshold values taken before the intratympanic injection, there were no statistically significant differences observed between the groups. However, in Group B, a statistically values significant increase in threshold values was found in all frequencies. Specifically, in Group B, significant threshold elevations were observed at 10 kHz from day 0 to day 14, at 16 kHz from day 0 to day 1 and from day 0 to day 14, and at 24 kHz from day 0 to day 14 (p0.05). According to wave morphology, intra group 3rd wave amplitude changes were compared after injection and no statistical amplitude changes were observed (p>0.05).