Meniere hastalığı tanısında baziler membran dalga hızı ölçümünün yeri
- Tez No: 164177
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERTAÇ YETİŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Meniere hastalığı epizodik vertigo, dalgalı sensörinöral işitme kaybı, tinnitus ile karakterize ve sıklıkta kulakta dolgunluk ya da basınç hissinin eşlik ettiği, iç kulağın idiyopatik bir hastalığıdır. Endolenfatik hidrops sonucu patolojik değişiklerle klinik semptomatoloji arasında ilişki olduğu varsayılmaktadır ve Meniere hastalığı tanısında endolenfatik hidropsu saptamaya yönelik birçok tanısal test kullanılmaktadır. Bununla birlikte Meniere hastalığının tanısı basit, güvenilir ve objektif bir testin henüz olmamasından dolayı klinik bulgulara dayanmaktadır. Tedavisinde zaman zaman destrüktif cerrahi yöntemlerin de kullanıldığı Meniere hastalarında endolenfatik hidropsu gösterecek, invaziv olmayan, objektif bir testin varlığı klinisyenlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Elektrokokleografi ( ECoG ), endolenfatik hidropsun teşhisinde halen tek objektif metot olarak çoğu merkezde kullanılmaktadır. ECoG'da yaygın olarak kullanılan parametre SP/AP oranıdır. Ancak ton uyanlarla da kokleanm değişik frekans bölgelerindeki SP amplitüdleri ölçülerek ECoG'un sensivitesi arttınlabilmektedir. Baziler membran dalga hızının tahmini, endolenfatik hidropsun tanısında ümit verici bir yöntem olabilecek gibi görünmektedir. Baziler membran dalga hızının Meniere hastalığı tanısında kullanılma nedeni, skala mediadaki hidropsun koklea bazal kıvrımından apekse doğru olan baziler membran hızını arttırırken, non-hidropik sensörinöral işitme kayıplarında bunun beklenmemesidir. Baziler membran dalga hızı“derive işitsel beyin sapı cevapları, tone burst evoked otoakustik emisyonlar ya da derived frequency following response”gibi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Frekans spesifik ECoG kullanılarak baziler membran dalga hızı ölçümü yapılabilir. Çalışmamızın amacı frekans spesifik ECoG testi kullanılarak baziler membran dalga hızı tahmininin Meniere hastalığının tanısında kullanışlı olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma grupları 1995 Amerikan Otolaringoloji ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi İşitme ve Denge Komitesi'nin yayımladığı kriterlere göre seçilmiş mutlak ve muhtemel Meniere hastası olarak kabul edilen 38 Meniere hastası ve kontrol gruplarını oluşturan Meniere dışı koklear işitme kaybı olan 30 hasta ( 40 kulak) ve işitme-denge problemi olmayan 25 gönüllü bireyden ( 40 kulak ) oluşmuştur. Mutlak Meniere hastalan kendi aralannda işitme eşiği
Özet (Çeviri)
SUMMARY Meniere's disease is an idiopathic disorder involving the inner ear that is characterized by episodic vertigo, fluctuating sensorineural hearing loss, and tinnitus and often is associated with a sensation of aural fullness or pressure. Endolymphatic hydrops is cosidered the pathologic correlate to the clinical symptomatology, and many diagnostic tests have been used to detect endolymphatic hydrops to confirm Meniere's disease. However, the diagnosis of Meniere's disease remains clinical because no simple and reliable objective test avaiable. Existence of a non-invasive and objective test revealing endolymphatic hydrops would be beneficial to clinicians especially when destructive surgical interventions are considered. Electrocochleography ( ECoG ) is used in most center for diagnosis of endolymphatic hydrops as it is considered to be the only objective method. The parameter commonly used in ECoG is SP/AP amblitude ratio. However, the sensivity of ECoG can be increased by measuring SP amplitudes in different frequency areas of the cochlea through tone stimuli. The estimated of traveling wave velocity ( TWV ) seems to be a promising method in the diagnosis of endolymphatic hydrops. The reason for using the estimation of TWV is that hydrops in scala media increases the velocity of basilar membrane propagation from the basal turn to apex while such a thing is not expected in non-hydropic sensorineural hearing loss. The estimation of TWV has been carried out using different methods: derived auditory brain stem responses, tone-burst-evoked otoacoustic emissions or derived frequency following response. TWV may be measured using frequency-specific ECoG. The aim of our study is to investigate if travelling wave velocity estimated using frequency-specific ECoG is useful in the diagnosis of endolymphatic hydrops. The study included 38 patients with definite and probable Meniere disaese considering the criteria recommended by the Committe on Hearing and Equilibrium of the American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery ( 1995 ), another control group of 30 patients ( 40 ears ) with non-Meniere cochlear hearing loss and 25 healty volunteers with no balance and hearing disorders. The definite Meniere group is divided two subgrous that audiometric thresholds < 30 dB and £ 30 dB hearing level for octave frequencies from 0,25-8 kHz. The probable Meniere group had audiometric thresholds < 30 dB hearing level. Action potential ( AP ) was aroused in response 90 dB nHL tone burst stimuli at the frequencies of 0,5, 1, 2, 4 and 6 kHz and recorded through the tympanic membrane- electrocochleography electrode montage. AP latency was measured for each frequency of interest. Latency difference was then calculated by subtracting AP latency measured for one particular frequency from another AP latency measured for another frequency. As expected, earlier AP latency was obtained at higher frequencies. AP latency difference was obtained for each neighboring frequency and this has been considered an indication of the velocity of basilar membrane propagation through the cochlea. The latency difference was then compared in patients with endolymphatic hydrops, patients with non-Meniere cochlear hearing loss and normal hearing subjects. As for results in this study, the method showed small AP latency difference in Meniere patients, normal subjects and cochlear hearing loss group. At 0,5, 1, 2, 4, 6 kHz frequencies, if TWV is measured, it would be a little higher in probable Meniere patients than the other groups. Comparision of latency differences in 0,5-1, 0,5-2, 0,5-4, 0,5-6 and 2-4 kHz fequencies is yield a significicant difference, but another ferquencies did not. However, comparison of the latency differences in groups did not yield a significant difference. Latency differences had been compared between the control group and Meniere's patients which SP/AP ratio is found positive and all frequencies, in probable Meniere's patients that mean AP latency difference had been found earlier than the other groups. TWV 80had been a little higher in probable Meinere patients and a little earlier in the definitive Meniere's patients compared with the control group, because of degeneration of basilar membrane after repeated hydrops episodes in the organ of Corti and slowing down of basilar membrane movement. 81