Mukatil B.Süleyman'ın tefsirinde Nasih ve Mensuh (Mahmud Şehhate'nin tahkiki çerçevesinde bir inceleme)
Nasikh and Mensukh in the qur'anic commentary of Muqatil B.Sulayman (Based on M.Shahhata'critical edition for his work)
  1. Tez No: 393433
  2. Yazar: GUNAYDIN HASAN HAİDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
“Mukatil b. Süleyman'ın Tefsirinde Nâsih ve Mensuh (Mahmud Şehhate'nin Tahkiki Çerçevesinde Bir İnceleme)”isimli araştırmamız et-Tefsiru'l Kebir tefsirinde Mahmud Şehhate'nin tepitine göre mensuh olan ayetlerin değerlendirilmesini içermektedir. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin konusu, amacı ve metodu anlatılmıştır. Bununla beraber Mukatil b. Süleyman'ın hayatı, görüşleri, ilmi konumu ve eserleri kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Mukatil b. Süleyman'ın mensuh olarak kabul ettiği ayetlerin esbab-ı nüzulleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayetleri seçerken sebeb-i nüzullerinin zikredilmesini dikkate aldık. Bundan dolayı incelediğimiz ayetlerin sayısı on dokuz tane olmuştur. İkinci bölümde Mukatil b. Süleyman'ın mensuh saydığı ayetler irdelenmiştir. İncelediğimiz mensuh ayetler hakkında diğer müfessirlerin öne sürülen görüşleri de kısaca değerlendirmiştir. Mahmud Şehhate'nin görüşleri önemle incelenmiş ve mensuh kabul edilen her ayette tutumu özellikle belirtilmiştir. Mensuh olarak kabul edilen kırk dört ayet hakkında tarafımızdan kısaca değerlendirmeler yapılmış ve her ayete olan yaklaşımımız - sebebi belirtilerek - açıkça ortaya konulmuştur. Mukatil b. Süleyman'ın tefsiri tahkik eden Mahmud Şehhate'ye göre mensuh ayetlerin toplam sayısı dört tanedir. Fakat tezimiz boyunca yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde Mahmud Şehhhate'nin tutumunun yanlış olduğu tespit ettik. Araştırmamızın verilerine göre mensuh ayetlerin sayısı yirmi ikiyi bulmaktadır. Bu veriyi ilmi açıdan tespit ve ispat etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Thıis study“Nasikh and Mensukh in the Qur'anic Commentary of Muqatil b. Sulayman (Based on M. Shahhata's Critical Edition for His Work)”included the evaluation of mensuh verses that were proved by the investigator Mahmud Shahhata in El-Tafseeru'l-Kabir book. The stady consisits of introduction and two chapters. The introductory chapter explains the topic, aim and methodology of the thesis. In the first chapter the revelation reasons (esbab-al-nuzul) of mensuh verses that were accepted by Muqatil b. Suleyman have been evaluated. The verses that mentioned the revelation reasons are selected only, therefore the detected verses number were 19. In the second chapter the mensuh verses mentioned by Muqatil b. Sulayman are investigated. The proposed views of other authors on mensuh verses are evaluated briefly, but the opinions of M. Shahhata and his attitude of each mensuh verses are specifically discussed. By brief investigation of 44 accepted mensuh verses, each verse have been clearly demonstrated and explained. According to M. Shahhata's verification, the total mensuh verses in Muqatil b. Sulayman's book are only four, but according to our results in this study the improper concepts of M. Shahhata are proved. This study revealed that the mensuh verses in Muqatil b. Sulayman book are 22 and this knowledge result are tried to fix.