Mukatil b. Süleyman'ın tefsirinin kaynakları
The sources of Muqatil b. Sulayman's tafsir
- Tez No: 990364
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, h. 50-60'lı yıllar arasında doğup h. 150 yılında vefat eden Muḳâtil b. Süleymân'ın et-Tefsîru'l-Kebîr adlı tefsirinde müracaat ettiği kaynaklarını incelemeyi ve kaynaklarıyla benzer rivâyetleri açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde, Muḳâtil b. Süleymân'ın yaşadığı çevre tespit edilmiştir. Ardından Muḳâtil hakkındaki iddiaların yerli yersiz olup olmadıkları, onun et-Tefsîru'l-Kebîr adlı eseri özelinde tek tek ele alınmıştır. Bu eserin Muḳâtil'e aidiyeti onun zamanında yaşayan ulemanın değerlendirmeleri dikkate alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde, Muḳâtil'in tefsirine sonradan râvileri tarafından eklenen mukaddimesinde yer alan otuz kaynağının kısaca hayatı aktarılarak bu kişilerin, Muḳâtil'le kaynaklıkları incelenmiş ve bu otuz kaynağın Ṭaberî ve İbn Ebî Ḥâtim tefsirlerindeki rivâyetlerinin Muḳâtil tefsirindeki benzerlikleri açığa çıkarılmıştır. Üçüncü bölümde ise tefsirin mukaddimede yer almayan kişilerden gelen fakat kaynak ihtimali olan rivâyetlerin benzerliği esas alınarak incelenmiş ve benzer rivâyetlerin nasıl oluştuğu tespit edilmiştir. Sonuç itibarıyla Muḳâtil b. Süleymân tefsirinin mukaddimesinde yer alan otuz şahsın -dördü hariç- Muḳâtil'in kaynağı olduğu kanaatine ulaşılmış, benzer rivâyetlerinin oranı belirlenmiştir. Böylece Muḳâtil'in, tefsirini oluştururken kendisinden önceki tefsir birikimini tefsirine taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the researches of a group of scholars who were born between the 50s and 60s AH. 50-60s and died in 150 AH. 150 A.H. This study aims to examine the sources of Muqātil b. Sulayman, who was born between 50-60 A.H. and died in 150 A.H., in his tafsīr al-Tafsīr and to reveal the narrations similar to his sources. In the first chapter, the environment in which Muqātil b. Sulayman lived is identified. Then, whether the allegations about Muqātil are groundless or not are discussed one by one in the context of his work al-Tafsīr al-Kabīr. This work's belonging to Muqātil is analysed by taking into account the evaluations of the scholars living in his time. In the second part, the lives of the thirty sources of Muqātil's tafsīr, which were added to Muqātil's tafsīr by the narrators, were briefly narrated and their similarities with Muqātil's tafsīr were analysed and the similarities of the narrations of these thirty sources in Tabarī and Ibn Abī Hātim's tafsīrs in Muqātil's tafsīr were revealed. In the third part, the tafsīr was analysed on the basis of the similarity of the narrations from people who were not included in the muqaddim, but who were likely to be sources, and it was determined how similar narrations were formed. As a result, it has been concluded that the thirty persons -except for four- in the Muqātil b. Sulaymān's tafsīr are Muqātil's sources, and the proportion of their similar narrations has been determined. Thus, it has been determined that Muqātil carried the accumulation of previous tafsir into his tafsir while creating his tafsir.