Tefsir geleneğinin ilk dönemlerinde re'ye karşı iki tutumun mukayesesi
  1. Tez No: 963008
  2. Yazar: CİHAT HORANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hz. Muhammed'in vefatı, sahabenin ve sonraki neslin Kur'an'ı anlama ve tefsir etme isteği re'y tefsirinin, zaruri olarak ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Sahabe ve tabiûnun bu tefsire karşı tutumu, büyük bir çoğunlukla olumlu olmuştur. Onların tam anlamıyla karşı çıktıkları şey Kur'an hakkında konuşmak veya onu re'y ile tefsir etmek değil bilmeyen kimselerin Kur'an hakkında, heva ve heveslerine dayanarak söz söylemesidir. Bu durumda gerekli bilgi ve kaynaklara dayanan re'y tefsiri insanlar arasında kabul görmüş ve başvurulan bir tefsir olmuştur. Sahabe, tabiûn ve tabiûn sonrası dönemin en önemli müfessirlerinden biri olan Mukâtil b. Süleymân bu tefsire başvurmuştur. Bu dönem için re'y tefsirine karşı olumlu ve olumsuz tutum karşılaştırıldığında olumlu tutumun ön plana çıktığını, olumsuz tutumun oldukça az olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The death of Prophet Muhammad (pbuh), the desire of the companions and the following generations to understand and interpret the Quran caused the emergence of the commentary of opinion as a necessity. The attitude of the companions and the tabiun towards this commentary was overwhelmingly positive. What they were completely against was not talking about the Quran or interpreting it with opinion, but the fact that those who did not know spoke about the Quran based on their whims and desires. In this case, the commentary of opinion, which was based on the necessary information and sources, was accepted among the people and became a commentary that was consulted. Muqâtil b. Suleyman, one of the most important commentators of the period of the companions, tabiun and after tabiun, resorted to this commentary. When we compare the positive and negative attitudes towards commentary of opinion for this period, we can easily say that the positive attitude came to the fore and the negative attitude was quite rare.