Natürmortta soyutlama ve dışavurum
Abstracting and expressing in still life
  1. Tez No: 505654
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
“Natürmortta Soyutlama ve Dışavurum”adlı çalışmada konu ezilmiş meyvelerdir. Ezilmiş meyvelerden yola çıkılarak ezilmişlik hissi bağlamında çağrışım kurulması düşünülmüştür. Kendi anlamı dışında anlam kazandırmak istenmiştir. Soyutlama yoluyla dışavurumcu anlayışın sağlanmasına çalışılmıştır. Sonuçta oluşturulan uygulama ürünleri, kişisel bir anlatımdır. Ezilmiş natürmortlarda soyutlama, dışavurum, soyutlama ve dışavurum sistemli bir şekilde, sıralanan bir çalışma dizesiyle ele alınmıştır. Soyutlamaya ulaşmak için süreç önemlidir. Doğa çıkış kaynağıdır. Bu yüzden nesnenin etüdünü araştırmak, somutu kavramak açısından önemlidir. Sonraki aşamalarda detaylar arındırılarak zengin ve öznel değerler elde edilir. Dışavurum, içten gelen renk sürüşleri ve dinamizmi eşliğinde ortaya çıkmıştır. Soyutlama ve dışavurumun sentezi, iki yöntem benimsenerek oluşturulmaya çalışılmıştır. Birinci yöntemde soyutlama ve dışavurum uygulamaları ayrı ayrı ele alınmış; edinilen tecrübeler doğrultusunda çalışmalar tek seferde oluşturulmuştur. İkinci yöntemde ise önce ekspresif boyama ile kütlesel form elde edilmiş; ardından üzerine soyutlamacı çizgilerle bütünleştirilmiştir. İki yöntem sonucu özgün bir dil oluşturulduğu düşünülmüştür. Ezilmiş meyveler kullanmanın temel mantığı bu meyvelerin ezilmişliği temsil etmesi bakımından anlatımı güçlendirme isteğidir. Plastik öğelere kaynaklık eder. Deformasyonlar, kendiliğinden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study named“Abstracting and Expressing in Still Life”, the topic is crushed fruits. Based on the crushed fruits, the establishment of evocation is thought in the context of the sense of being trampled. New meaning was wanted to be added except its own meaning. Expressionist understanding was tried to be provided through abstracting. The resulting application products are a personal expression. In crushed still lifes, abstraction, expression, abstraction and expression have been systematically addressed by a sequence of works. The process is important to achieve abstraction. Its source is the nature. Therefore, it is important to investigate the etude of the object, in terms of comprehending the concrete. In the next stages, rich and subjective values are obtained by the details purified. Expression has emerged in the accompaniment of spontaneous color applications and its dynamism. The synthesis of abstraction and expression have been tried to be established by adopting two methods. In the first method, abstraction and expression practices were handled separately; in the direction of acquired experiences, the works were created in one run. In the second method, the massic form was first obtained by expressive coloring; then integrated onto with the abstractivist lines. As a result of the two methods, a unique language is thought to be created. The main logic for using crushed fruits is the will to strengthen the expression in that these fruits represent being oppressed. It is the source of plastic items. Deformations were by themselves.