Interfacial transport in colloid systems
Kolloidal sistemlerde madde alışverişi
- Tez No: 50568
- Danışmanlar: DOÇ.DR. N. ZEYNEP GÜNEYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışma, Döner Hücre'nin (DH) yaratılması ve bu hücrenin koloidal sistemlerde madde alışverişinde kullanılmasıyla ilgilidir. Yağda mikroemülsiyon sistemlerinin içerdiği su damlacıkları, metal iyonlarının ve müreksit gibi suda çözünen maddelerin taşıyıcılığını yapabilirler. AOT adlî yüzey-aktif maddeyle kararlı kılınmış yağda-su mikroemülslyon sistemlerine jelatin eklendiğinde, şeffaf ve homojen yapıda bir jel elde edilir. Oluşan organo-jellerin içindeki su damlacıklarının hareketleri izlenmiştir. Bu metod döner hücrenin ince bir jelden yapılmış zarla ayrılmış iki mikroemülsiyon sistemi için kullanılmasını içerir. Bu hücre organo-jelin içinde bulunan sivt-sivi faz ayrımının farklı hızlarda döndürülmesinl sağlar Kolloidal sistemlerde, madde alışverişi özellikleri üzerindeki etkilerinin görülebilmesi için, su damlacıklarının boyutları ve içerdikleri madde çeşidi ile hücrenin dönüş hızları değiştirilmiştir. Ölçümler UV-Vis spektrofotometre ve Atomik Absorbsiyon spektrofotometre ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT This work is concerned with the design and use of the Rotating Cell (RC) for the interfaclal transport in colloid systems. Dispersed water droplets of water-in-oil(w/o) microemulsion systems can be used as“carriers”of solutes through a medium in which they are not soluble. The w/o microemulsion systems stabilized by the addition of the surfactant Aerosol-OT (AOT) have been set into a stiff and transparent gel on additon of a gelling agent. The movement of the droplets within the gel network is investigated, The method involves the use of RC for two microemulsion systems separated by a thin membrane of an organo-gel in between. The designed set-up enables the liquid-liquid Interface which is in the organo-gel to be rotated with different rotation speeds. The nature and size of the dispersed water droplets, and the rotation speed of the RC have been changed to observe the effects on the Interfacial transport properties of colloid systems. Measurements are done by UV-VIS Spectrophotometer and Atomic Absorption Spectrophotometer.