A Complex reliability model observed periodically in a random environment
Peryodik olarak gözlenen ve rastgele değişen çevre şartlarında çalışan karmaşık bir güvenirlilik modeli
  1. Tez No: 50567
  2. Yazar: BERNA YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada, peryodik olarak gözlenen ve rastgele değişen çevre şartlarında çalışan çok parçalı bir sistemin ömür dağılım özellikleri ve en iyi yenileme problemi incelenmiştir. Rastgele değişen çevre, kesikli durum uzayı üzerinde bir Markof zinciri olarak modellenmiştir. Sistemi oluşturan her bir parçanın çalışma ve bozulma olasılıkları, sabit ve parça başına yenileme maliyetleri ve sistemin ve parça başına bozulma maliyetleri her zaman peryodunda, o pery ottaki çevre şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Sıfır ve sıfır olmayan sabit yenileme maliyetleri için, eş özellikli parçalan olan bir paralel yapılı sistemin en iyi yenileme politikası belirlenmiştir. Bu problemin doğrusal programlama formülasyonu ve bu formülasyonu oluşturan bir bilgisayar programı, birkaç sayısal örnek problemin en iyi yenileme politikaları ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The life distribution properties and the optimal replacement problem of a multicomponent reliability system operating in a randomly changing environment are analyzed in this study. The randomly changing environment is modelled by a Markov chain on a discrete state space. The survival and failure probabilities of each component, the fixed and individual component replacement costs and the system and component failure costs depend on the state of the environment in each time period. An optimal replacement policy is determined for a parallel system with identical components for zero and non-zero fixed costs of replacement eases. The linear programming formulation of this problem and a computer program that creates this formulation is presented together with the optimal replacement policies of some numerical example problems.