Eş-Şâfiye Fî Sebki'l-Kâfiye adlı eserin değerlendirmesi ve tahkiki
Al Shafia Fi Sabk al Kafia edition criticism and analiysis
- Tez No: 505691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kâfiye metni nahiv ilminde telif edilen en önemli eserlerden kabul edilir. İbnu'l-Hacib bu eserinde Zemahşeri'nin Mufassal adlı eserinde izlediği yolu izlemiştir. Ancak Mufassalın sadece nahivle ilgili bölümlerini ele almıştır. Nahiv konularını ise ayrıntılı değil özet olarak işlemiştir. İbnu'l-Hacib'in Kâfiye adlı eserlerine yapılan şerhlerden birisi de Ömer b. Davud el-Farisi'ye aittir. Tahkikini yaptığımız bu şerhinde Kâfiye'deki kapalı yönleri açıklamaya ve bütün konulara örnek vermeye çalışmıştır. Örneklerinde çoğunlukla Kur'ân-ı Kerim' den şahit getirmiştir. Bununla birlikte Arap şiiri ve atasözlerinden de şahitler getirmiştir. Hadis şahitleri ise daha azdır. Ömer b. Davud el-Farisi'nin tahkikini yaptığımız eş-Şâfiye fî sebki'l-Kâfiye adlı bu eserinde İstanbul Köprülü Yazma Eser Kütüphanesi 1470 numarada kayıtlı nüshasını esas aldık. Bu nüsha, müellif nüshasıyla karşılaştırılmış olduğundan müellif nüshasını ortaya çıkarabilecek güçte olduğu düşünülmektedir. Müstensih yazma eserin birçok yerinde bu nüshanın müellif nüshasıyla karşılaştırıldığını belirtmektedir. Ayrıca bu nüshanın, eserin müellifi hayattayken kaleme alınmış olması ve eserin müstensihi olan Davud el-Kayseri'nin müellifin çoğu eserini yazıya geçirmiş olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Maten Al Kafia is considered one of the most important books written in Alnahw (Syntax/Grammar Science). In it Ibn al-Hajeb followed the footsteps of al-Zamakhshari in his book al Mufassal but deviated from him by making it purely syntactic and presenting it more briefly. Omar Ibn Dawood al-Farisi explained it in way as to remove all ambiguity and illustrated each case mostly using examples from The Quran and Arabic poetry and proverbs and rarely using examples from Hadith. In my editing for this manuscript (al-shafia fi sabk al-kafia to Omar Ibn Dawood al-Farisi) I have relied on the only copy available in Copreli library in Istanbul numbered 1470 compared with the author's copy. This copy is distinguished by the fact that it was written in the author's lifetime and that Dawood al-kaisary copied most of the author's books and was his contemporary. He pointed out several times in the manuscript that this copy is revised and adjusted by the author's copy.