ASAS kataloğundaki ikiz çift yıldızların fotometrik ve istatistik incelenmesi
Photometrical and statistical investigation of twin binary stars in the ASAS catalog
  1. Tez No: 505690
  2. Yazar: OĞUZHAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İkiz çift yıldızların tayfsal dağılımı üzerine yapılmış mevcut araştırmalarda, ikiz sistemler tayfsal yörünge parametrelerinden bulunan kütle oranları dikkate alınarak belirlenmiştir. Bu tezde ASAS kataloğunda ışık eğrileri mevcut olan örten çift yıldızlar arasından ikiz olma ihtimali olan adaylar fotometrik yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Bir çift yıldızın, ikiz çift yıldız olarak kabul edilebilmesi için bileşenlerinin kütle oranlarının bire yakın (𝑞 ≥ 0.95) olması gerekmektedir. Literatürde bu şarta uyan ve ikiz çift yıldız oldukları tespit edilen 36 adet çift yıldız bulunmaktadır. Tayfsal olarak gözlenen sistemlerde birçok seçim etkisi olduğundan, seçim etkileri arındırılmış bir veri seti üzerinden ikiz çift yıldız istatistiğine ihtiyaç vardır. Bu tez ile bilinen ikiz çift yıldızların sayısı arttırılmış ve tayf türlerine göre dağılımları belirlenmiştir. Bunu yapmak için ASAS kataloğundaki tüm örten çiftler (11062 adet) arasından Algol türü olanlar ayıklanmış, bunlardan baş ve yan minimum derinlikleri birbirine yakın olanlar (470 adet) belirlenmiştir. 470 ikiz adayının ülkemizden gözlenebilenleri (240) ayıklanmış ve ayıklananların ışık eğrisi analizi yapılmıştır. Işık eğrisi analizi sonucunda sıcaklık ve yarıçap oranları 0.95-1.05 aralığında olan 54 adet sistem ikiz olarak kabul edilip kızıllaşmadan arındırılmış gerçek renklerini belirlemek için TUG T100 teleskobu ile çok renk fotometrik gözlemleri yapılmıştır. 54 ikiz çift yıldız arasından gözlemleri bu tez süresince tamamlanan 20 ikiz çift yıldızın renk-renk diyagramı kullanılarak tayf türleri belirlenmiştir. Tayf türlerinin dağılımı incelenmiş ve her hangi bir tayf türünde yoğunlaşma tespit edilmemiştir. Veri setimizde hiçbir O-türü ve M-türü sistemin olmaması dikkat çekicidir. Gözlemi yapılmış ancak indirgeme ve analiz süreci tamamlanamayan diğer 35 ikiz çift sistemin tayf türlerinin de istatistiksel olarak incelemeye dâhil edilmesi daha güvenilir bir sonuç için gereklidir. ANAHTAR KELİMELER: İkiz çift yıldız, Örten çift yıldız, Fotometrik analiz, RenkRenk diyagramı.
Özet (Çeviri)
In existing studies on the spectral type distribution of twin binary stars, twin systems have been identified, taking into account the mass ratios found in the spectral orbit parameters of the binary stars studied. In this thesis, twin stars with light curves in ASAS were identified and photometric methods were used to identify twins. In order for a binary star to be regarded as a twin binary, the mass ratios of their components should be close to one (q≥0.95). There are 36 binary stars in the literature that are found to be twin binary stars. Since these systems have many selection effects, twin binary stars are needed on a data set free of selection effects. With this thesis study, the number of known twin stars has been increased and their distributions according to their spectral types have been determined. To do this, Algol types were extracted from all binaries (11062) in the ASAS catalog, and the primary and secondary minimum depths (470) were determined. Among these 470 twin candidates, those than can be observed in our country (240) are extracted and their light curves were analyzed. As a result of the light curve analysis, 54 systems with temperature and radius ratios between 0.95 and 1.05 were considered as twin and multi-color photometric observations were made with the TUG T100 telescope to determine the true colors without interstellar reddening. Spectral types were determined using color-color diagram of 20 twin stars whose observations among 54 twin stars were completed during this thesis. The distribution of spectral types was examined and no condensation was detected in any spectral type. It is noteworthy that there is no O-type and M-type system in our data set. However, it is necessary to include the spectral types of the other 35 twin pairs, which have been observed but the reduction and analysis process could not be completed, for a more reliable statistical conclusion. KEYWORDS: Twin binary star, Eclipsing binary star, Fotometric analysis, ColorColor diagram.