Urban movements related to (re)production of urban space: Debates on selected projects in Istanbul
Kentsel hareketler ve kent mekanının (yeniden) üretimi: İstanbul'da seçilen projeler üzerine tartışmalar
- Tez No: 505710
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Toplumsal olarak üretilen kent mekanı çelişki ve çatışmaların merkezinde yer alır. Kapitalist üretim biçimi ve kent mekanı arasındaki ilişki kapitalizmin değişen evrelerinde yeniden tanımlanır ve farklı çelişki ve çatışmaları beraberinde getirir. Bu çerçevede, piyasa mekanizması öncülüğünde şekillenen kapitalizmin en son evresi kent mekanı için yeni roller tanımlamakta ve yeni kentsel süreçleri beraberinde getirmektedir. Özellikle, piyasanın talepleri doğrultusunda metalaştırma ve özelleştirme mantığı ile gerçekleştirilen kent mekanının (yeniden) üretimi günümüz çatışmalarının temelinde yer almaktadır. Kentsel hareketler kentsel çatışmaların dışa vurumu olarak ele alındığında, bu hareketler de mekan üretim süreçleri ile doğrudan ilişkilenmektedir. 2000'lerden itibaren İstanbul 'da çeşitli projeler (özelleştirmeye dayalı devlet projeleri) ile gerçekleştirilen aşırı mekan üretimi, sayıları gün geçtikçe artan kentsel hareketlerin ortaya çıkışına zemin oluşturmuştur. Söz konusu bu hareketlerin dinamiklerinin ve biçimlerinin kapitalist ilişkiler ile değişen kentsel çatışmalara paralel olarak değiştiği gözlenmektedir. Bundan hareketle, bu çalışma günümüz kent hareketlerinin mekan üretim süreçleri ile ilişkisini kurarak bu kapsamda tartışmaktadır. Bu hareketlerin kent mekanının kendine özgü özelliklerinden kaynaklanan dinamikleri ve biçimleri bir takım analizler doğrultusunda İstanbul genelinde ve kamusal mekandan seçilen örnekler üzerinden tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Socially produced urban space is located at the core of contradictions and conflicts. Capitalist mode of production and its special relation with urban space introduced different bases for urban conflicts at every stage of capitalist relations. In the latest stage, market-led urban process has defined new roles for urban space. Particularly, (re)production of urban space on the basis of market demands and with the logic of commodification and privatization has established the foundations of current urban conflicts. And, urban movements as manifestations of urban conflicts, are also directly associated with the process of (re)production of urban space. As of 2000s, over-production of built environment with various projects, defined as privatization-oriented state-led projects in the study, has stimulated a noticeable amount of urban movements in İstanbul. Parallel to the change in urban conflicts in accordance with different stages of capitalist relations, dynamics and formations of these movements have transformed as well. Based on this argument, the study investigates contemporary urban movements together with process of (re)production of urban space. In order to explore dynamics and formations of these movements and introduce some concepts derived from urban space, various analyses and discussions are conducted over the city and over the selected cases from public space.