Solving assembly line balancing problem with positional constraints and worker assignments using mathematical programming and heuristic solution approaches
Pozisyonel ve işçi atama kısıtları ile montaj hattı dengeleme probleminin matematiksel programlama ve sezgisel çözüm yaklaşımları ile çözümü
  1. Tez No: 505714
  2. Yazar: RAZİYE OKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Montaj hattı dengeleme (MHD) problemleri üzerine literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Bu MHD problemleri çeşitli açılardan birbirlerinden farklıdır. Bu tezde, MHD problemini hiyerarşik işçi ataması, pozisyonel kısıtlar, istasyon paralelleme seçenekleri ve iş atama kısıtlamaları ile birlikte ele alınmıştır. Bu MHD probleminin amacı, istasyonların açılış maliyetleri ve işçi maliyetlerinin toplamını en aza indirilecek şekilde; her bir çalışma aşamasında açılacak paralel istasyonların sayısına ve işleri ve işçileri istasyonlara atanmasına karar vermektir. Bu sorunu çözmek için ilk olarak bir tamsayılı programlama (TP) modeli önerilmiş ve ardından makul hesaplama zamanlarında yüksek kaliteli çözümler elde etmek için bir benzetilmiş tavlama (BT) algoritması geliştirilmiştir. İlk olarak BT algoritması için, Pozisyon Ağırlığı sezgiselinin değiştirilmiş bir versiyonu başlangıç çözüm üretmek için geliştirilmiştir. Mevcut çözümden yeni farklı çözümler üretmek için, tekli_ transfer, ikili_transfer, yer değiştirme ve aşama ayırma olmak üzere dört çeşit komşu arama yapısı kullanılmıştır. Algoritmamızın çözüm kalitesini yükseltmek için BT algoritması bir yerel arama ile hibridize edilmiştir. Daha iyi bir çözüm bulabilmek için veya incelenmemiş bir arama alanını araştırmak için bir dev sıçrama prosedürü kullanıyoruz. BT algoritmasının optimum parametrelerini bulmak için Taguchi yöntemi kullanılmıştır. Böylece, BT algoritmasının çözüm kalitesi ve çalışma süresi iyileştirilmiştir. Bir dizi test problemi önerilen TP modeli ve BT algoritması kullanılarak çözülmüştür. Hesaplama sonuçları BT algoritmasının etkililiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are many studies in the literature on assembly line balancing (ALB) problems. The ALB problems differ from each other in various aspects. In this thesis, we consider the ALB problem with hierarchical worker assignment, positional constraints, station paralleling options, and task assignment restrictions. The objective of this ALB problem is to decide on the number of parallel stations to be opened in each work stage and to assign tasks and workers to stations such that the sum of station opening costs and worker costs is minimized. To solve this problem, we initially propose an integer programming (IP) model, and then develop a simulated annealing (SA) algorithm to obtain high-quality solutions in reasonable computational times. For the SA algorithm firstly, a modified version of the Rank Positional Weight heuristic is developed to generate an initial solution. To generate new different solutions from the current solution, four kinds of neighborhood search structures are used which are single_transfer, two_transfer, swap and stage separation. In order to enhance the solution quality of SA algorithm, it is hybridized with a local search. We use a giant leap procedure to investigate an inferior or unvisited search space for the probability of finding a better solution. To find the optimal parameters of the SA algorithm, we employ the Taguchi method. Thus, the solution quality and the running time of the SA algorithm improve. A set of test problems are solved using both the proposed IP model and SA algorithm. The computational results show the effectiveness of SA algorithm.