Implementing of decreasing sulphur from Heavy Fuel Oil of Zakho by oxidation desulphuriation (ODS) method
Oksidatif kükürtsüzleştirme tekniğini (ODS) kullanarak Zakho Petrol Rafinerisi'nde akaryakıttan kükürtün arındırılması
- Tez No: 505715
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ, PROF. DR. LOKMAN A. ABDULKAREEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Normal şartlarda ağır yakıtlar önemli miktarda Kükürt içermektedir. Yakıt, eliminasyon sürecinde problemlere sebep olan ağır karbon katmanlarından oluştuğu için bu kükürtün tasfiye edilmesi oldukça zordur. Bu çalışmada akaryakıtlardan kükürt oranının azaltılmasında sıklıkla kullanılan Oksidatif Kükürt Giderme tekniği (ODS) incelenecektir. ODS İki adımlı bir tekniktir: birinci adım sülfonları oluşturmak için yakıtın, kimyasal maddelerin ve katalizatörun birbiriyle etkileşime geçtiği adımdır. İkinci adım ise çözücü bir madde kullanarak bu sülfon kombinasyonunun ortadan kaldırıldığı adımdır. Bu reaksiyonlar doğal olarak çok yavaştır ancak bu reaksiyonların hızını arttırmak için süreçte bazı ek önlemler bulunmaktadır. Bu çalışmada, reaksiyonu hızlandırmak amacıyla karışımlar 1500 RPM ile karıştırılmıştır. ODS yoluyla ağır yakıttan kükürtün neredeyse tamamen ayrıştırıldığı reaksiyonun çeşitli faktörleri ve parametreleri incelendikten sonra sonuç belirgin olmuştur: %4.7 oranındaki kükürt içeriği %2.54'e indirilmiştir. Ayrıca asetik asitli H2O2 , formik asitli H2O2'den daha iyi sonuçlar kazandırmıştır. Performans üzerindeki etkileri bağlamında katalizatör miktarı, oksidan miktarı ve sıcaklık gibi diğer faktörler de değerlendirilmiştir. Bu incelemelerden ortaya çıkan ilginç biri bulgu şudur ki reaksiyonu sıcaklığını 65 C°'ye kadar arttırmak daha iyi sonuçlar doğurmaktadır ki bu Duhok rafinerisinde ODS tekniğiyle kükürtün ayrıştırılması işleminde görülmüştür
Özet (Çeviri)
In fact, all fuel oil contains a significant amount of sulfur. Because of the requirement for low sulfur content of fuel oil, it is necessary to develop alternative method for desulfurization of heavy fuel oil. Due to the disadvantage of ODS technologies such as safety , cost and easy process and green environment.new method have been developed. Elimination of sulfur compounds in this process to reach about 96%. Oxidative desulfurization method process have two-step : the number one step is reaction step where the fuel, chemicals(acidic acid and proxide and formic acid) agents and the catalyst mixing and react with each other to form sulfones, the number two step is the extraction of these sulfone combination using a solvent agent. These reactions are rather slow in nature, however, so the process usually involves some sort of additional precaution to speed it up. In this study, the mixtures were stirred with one thousand fifty RPM the speed of reaction will be increase. Finally , while the examinitation of several elements and parameters of the interaction where sulfur was totally removed from heavy fuel duly via Oxidative desulfurization method, after that outwardly: the natural sulfur content of 4.7% (w) was reduced to 2.54% (w), and for this project using H2O2 with CH3COOH yielded much better results than H2O2 with HCOOH. Another effect is quantity of oxidant amount, catalyst, and the temperature was also evaluated in terms of their effects on the performance. One interesting finding out of these inquiries was the fact that increasing the reaction temperature yielded better results up to 65 Co, where the highest efficiency in elimination of sulfur through Oxidative desulfurization method for the Zakho refiner fuel oil was achieved